Syn.: Acriopsis annamica Finet, Acriopsis floribunda Ames, Acriopsis griffithii Rchb. f., Acriopsis harae Tuyama, Acriopsis insulari-silvatica Fukuy., Acriopsis javanica Reinw. ex Blume, Acriopsis nelsoniana F. M. Bailey, Acriopsis papuana Kraenzl. ex K. Schum. et Lauterb., nom. inval., Acriopsis philippinensis Ames, Acriopsis picta Lindl., Acriopsis sumatrana Schltr., Epidendrum liliifolium J. Koenig, Spathoglottis trivalvis Lindl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Acriopsis liliifolia
Rozšíření: Druh roste v severovýchodní Indii, dále od Thajska po Malajsii, v Indonésii, na Filipínách, zasahuje rovněž na Papuu-Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, do Mikronésie na Palau a na severovýchod Austrálie.
Ekologie: Epifyt, obvykle roste na osluněných kmenech v nížinných deštných pralesích, ale i na otevřených porostech v kulturní krajině nebo v sídlech.
Acriopsis liliifolia

Acriopsis liliifolia

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, na němž se tvoří vejčité stonkové hlízy 1,5–6 cm dlouhé a 1–3 cm široké, a krátké stříbřité vzdušné kořeny. Z vrcholu hlízy vyrůstají 2–4 čárkové listy 5–28 cm dlouhé a asi 1,2 cm široké. Květenství vyrůstá z báze hlízek, je dlouze stopkaté, latovité, 20–115 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, 1,5–3 mm dlouhé; květy jsou resupinátní, 0,8–1,4 cm široké; vnější okvětní lístky jsou úzce eliptické, 5–6 mm dlouhé a 1–2 mm široké, žlutavé, 2 postranní vzájemně srůstají, vnitřní okvětní lístky jsou eliptické, 4–6 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, bílé s žlutým podélným pruhem, pysk je trojlaločný, asi 6 mm dlouhý a 4 mm široký, bílý, s šikmými postranními laloky; sloupek je 3,5–4 mm dlouhý, zelenavý. Plodem je elipsoidní tobolka 0,9–1,5 cm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Na rostliny se vztahují opatření mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rod Acriposis zahrnuje 6–9 druhů, které rostou zejména v jihovýchodní Asii od Indie a jižní Číny po Indonésii, a dále na Papui-Nové Guineji a v přilehlých částech Austrálie a Oceánie.
Acriopsis liliifolia
Acriopsis liliifolia
Acriopsis liliifolia
Fotografováno dne 22. 1. 2018 (Palau, Babedaob, nad jezerem Ngardok).