Syn.: Adansonia bahobab L., Adansonia baobab Gaertn, Boababus digitata (L.) Kuntze
Česká jména: bahobab prstnatý (Presl 1846), baobab prstnatý (Mareček 1994)
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Adansonia digitata
Rozšíření: Tento baobab je původní v Africe, kde má rozsáhlý areál v subsaharské Africe od Mauretánie po Súdán a Eritrey až do Jihoafrické republiky, jako původní se v současné době uvádí i z Jemenu a Ománu. Na Madagaskar byl zřejmě zavlečen, jakož i na Zanzibar, do Indie a na Srí Lanku.
Ekologie: Velmi typický druh africké savany; opadavost souvisí se střídáním období sucha, kdy listy shazuje, a období dešťů. Květy opylují především kaloni.
Adansonia digitata
Popis: Strom často s lahvovitým tvarem kmene a vysoko nasazenou drobnou korunou s mohutnými a krátkými kosterními větvemi. Koruna je většinou nepoměrně malá vůči mohutnému kmeni. Strom dorůstá nejčastěji 15 m výšky, ale může být i 30 m vysoký. Ztlustlý kmen je šedohnědě zbarvený, hladký. Dřevo nemá klasické letokruhy, ale jakési samostatné slupkovité vrstvy. Listy vyrůstají koncem jara a jsou složeny většinou z pěti široce podlouhlých lístků (odtud druhové jméno). Kvete velmi krátce bílými sladce vonícími květy, až 20 cm velkými. Plod je vejcovitého tvaru, 20 cm velký, žlutozeleně plstnatý.
Využití: Plod je využívaný jak v tradiční medicíně k léčbě horečky, tak v domácí kuchyni (zdroj vitamínů v bílé houbovité dužině, olej v semenech). Stromy jsou mnohdy využívány i jako zásobárna vody (vydlabané nádržky ve kmeni), přístřešky a obydlí nebo jako obřadní místo.
Poznámka: Rod Adansonia čítá 9 druhů, z nichž je 6 endemických na Madagaskaru (Adansonia grandidieri, A. madagascariensis, A. rubrostipa, A. perrieri, A. suarezensis, A. za), 2 pocházejí z Afriky (kromě tohoto druhu ještě nedávno popsaná Adansonia kilima) a jeden z Austrálie (A. gregorii). Oba africké druhy jsou si blízce příbuzné, liší se stupněm ploidie, který je korelován s některými morfologickými a anatomickými znaky, a také ekologicky: tetraploidní A. digitata roste výhradně v nižších nadmořských výškách.
Adansonia digitata
Adansonia digitataAdansonia digitata
Adansonia digitata
Fotografovali Petr Krása, v srpnu 2006 (Madagaskar, ve vesnici Soalala a u jezera Kinkony), Alena Vydrová, dne 18. 3. 2004 (Keňa, NP Tsavo West).