Syn.: Adansonia alba Jum. et H. Perrier, Adansonia bozy Jum. et H. Perrier, Adansonia za var. boinensis H. Perrier, Adansonia za var. bozy (Jum. et H. Perrier) H. Perrier
Česká jména: bahobab (Presl 1846), baobab (Mareček 1994)
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Adansonia za
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vyskytuje se v poměrně velké části ostrova, a to na jeho západě, dominantním druhem je pak především v opadavých lesích na jihozápadě Madagaskaru. Jeho areál zahrnuje provincie Antsiranana, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, zasahuje i do savany, stoupá do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od listopadu do února.
Adansonia za
Popis: Opadavý strom, 10–30 m vysoký a dosahující obvykle až 3 m v průměru, s válcovitým a k vrcholu se zužujícím kmenem. Borka je většinou hladká, šedá. Listy jsou řapíkaté, 5–8četné, lístky jsou eliptické až kopinaté, až 20 cm dlouhé a 8 cm široké, celokrajné, lysé. Květy jsou jednotlivé, vyrůstají v paždí listů, jsou oboupohlavné, 5četné, vonné, poupata jsou válcovitá, vzpřímená nebo i horizontálně odstálá, 15–24 cm × 1,5–2,5 cm, kalich je trubkovitý, kališní lístky jsou čárkovité, nazpět zahnuté, stočené, 15–22 cm dlouhé a 10–12 mm široké, vně zelené, tmavě červené a chlupaté uvnitř; korunní lístky jsou čárkovité, 14–24 cm × 1–1,5 cm, žluté; tyčinky jsou 4–6,5 cm dlouhé, čnělka je 16–22 cm dlouhá, tmavě červená, blizna dosahuje 3–5 mm v průměru, červená. Plody jsou vejcovité, 10–30 cm dlouhé a 6–15 cm široké.
Záměny: Druh Adansonia za lze v části areálu snadno zaměnit s podobným druhem Adansonia madagascariensis – ten se vyskytuje jen na severu a severozápadě ostrova. Tento druh se vyznačuje červenými korunními lístky a širšími plody.
Využití: Plody a na oleje bohatá semena se konzumují, stejně tak kořeny mladých semenáčů. Dřeň plodů má příjemnou nakyslou chuť. Dřevem z čerstvě pokácených stromů se v časech nouze přikrmuje dobytek. Do mohutných kmenů se vysekávají zásobníky na vodu. Vlákno z borky se používá na výrobu tkanin a provazů. Květy se používají v místní medicíně k léčbě bolesti v krku.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN klasifikuje tento druh jako potencionálně ohrožený (NT).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest francouzského botanika M. Adansona.
Adansonia za
Adansonia za
Adansonia za
Adansonia za
Adansonia za
Adansonia za
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 2. 11. 2014 (Madagaskar, NP Zombitse-Vohibasia).