Syn.: Nerium obesum Forssk., Adenium coetaneum Stapf, Adenium honghel A. DC.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Adenium obesum
Rozšíření: Subsaharská tropická Afrika a nejjižnější část Arabského poloostrova. V severní Africe Egypt, v severovýchodní Africe Čad, Etiopie, Somálsko, Súdán, ve východní Africe Keňa, Tanzanie, Uganda, v západní Africe Guinea, Mali, Niger, Nigerie, Senegal. Na jihu Arabského poloostrova v Ománu, Saúdské Arábii a v Jemenu.
Ekologie: Roste v aridních křovitých oblastech, zvláště na kamenitých místech, také na řídce zalesněných plochách, v nadmořských výškách mezi 0–1200 m. Jsou adaptovány na sukulentní způsob života – ukládají vodu do svých měkkých zduřelých kořenů a kmenů jako zásobu na suché období.
Adenium obesum
Popis: Sukulentní keř nebo malý strom, stále zelený v tropickém klimatu a poloopadavý až opadavý v chladnějších podmínkách. Dorůstá výšky 0,5–4 m, má zesílený kmen a naduřelé bazální části větví. Kůra je hladká, světle šedě, šedohnědě nebo šedozeleně zbarvená. Obvejčité listy obrůstají větve ve spirálách zhušťujících se u vrcholu výhonů, jsou jednoduché, kožovité, 5–15 cm dlouhé, 1–8 cm široké, opadavé. Květy jsou trubkovité, s pěti cípy, 2–5 cm dlouhé, s vnějším průměrem 4–6 cm, vzdáleně podobné rodu Plumeria a Genera. Mají červenou a růžovou barvu, často s bílým a červeným zabarvením vnějšku hrdla. Plody jsou šedé, světle šedohnědé nebo červenohnědé měchýřky, semena jsou s chmýrem.
Adenium obesumAdenium obesum
Adenium obesum
Poznámka: Rod Adenium byl původně rozdělován do asi 12 druhů. Postupně byly uznány za poddruhy nebo variety, i když vzhled rostlin na různých lokalitách se velmi liší, od krátkých tlustých stromů podobajících se malému baobabu po zcela malé keře vyrůstající z množství hlízovitých kořenů.
Adenium obesum subsp. obesum: jih Arabského poloostrova, subsaharská Afrika, Tanzanie, může být až několik metrů vysoké, kvete dlouhou dobu v létě, květy lemované růžově až temně červeně se světlejším odstínem u hrdla, listy 3–10 cm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené (na našich snímcích).
Adenium obesum subsp. boehmianum: severozápad Namibie a jižní Angola, keř maximálně 2 m vysoký, listy jsou dlouhé 10–15 cm, květy růžovopurpurové s tmavším purpurovým hrdlem.
Adenium obesum subsp. oleifolium: jih Afriky, Botswana a Namibie – menší druh s několika kmínky do 60 cm výšky, květy tmavě růžové, listy zelenošedé, 10 cm dlouhé, do 1,5 cm široké.
Adenium obesum subsp. socotranum: Vyskytuje se jen na izolovaném ostrově Sokotra (politicky patřícím k Jemenu), ležícím v Indickém oceánu. Vysoké až 4 m, masivní zbytnělý kmen má v průměru až 3 m.
Adenium obesum subsp. somalense: východní Afrika – Somálsko jih až do Keni a Tanzanie, malý strom do 5 m výšky, s velmi ztlustlým kmenem a menšími květy. Varieta A. somalense var. crispum má výšku do 40 cm, drobnější květy, je oblíbená jako bonsaj.
Adenium obesum subsp. swazicum: jihovýchodní Afrika, květy jednobarevné od růžové po růžově purpurovou.
Adenium obesum subsp. arabicum: Arabský poloostrov, Saúdská Arábie a Jemen, zvláště vhodné ke kultivaci jako bonsai. Je variabilní, možná zahrnuje dvě variety. S. Arábie: štíhlá, do 4 m, někdy podobná A. somalense. Druhá forma je nízká, má poněkud poléhavé kmínky větvící se z bazálního kaudexu, který může mít až 1 m v průměru.
Částí literatury jsou však některé tyto poddruhy klasifikovány jako samostatné druhy.
Podobné je i Adenium multiflorum: Zimbabwe, Mosambik, severovýchod jižní Afriky, má tenčí kmen než A. obesum, na zimu opadává a kvete bez listů 3–4 měsíce v zimě. Květy jsou hojné a nápadné, korunní lístky jsou ve vnitřní části bílé, obroubené ostrým, jasně červeným lemem různé šířky.
Využití: V mírném pásmu je to oblíbená pokojová rostlina, zajímavá nápadnými květy a bizarními tvary kmínku a větví, pěstuje se velké množství různých kultivarů. Vyžaduje slunné stanoviště a teplotu v zimě minimálně 10 °C, režim zalévání podobný jako kaktusy. Množí se ze semen nebo řízkováním, hybridy jsou často roubovány na semenáčky. Rostlinky pěstované ze semen mívají zbytnělé kmínky už v raném věku.
Poznámka: Rostliny vylučují vysoce toxickou mléčnou tekutinu, kterou domorodci v Africe používali k namáčení hrotů šípů při lovu a k medicínským účelům. Drcená kůra sloužila k vyvolání potratu, prášek pro dobytek proti vším a blechám. Výluh se používal jako nosní kapky, k léčení revmatismu, výronů, otoků, ochrnutí a kožních infekcí.
Adenium obesum
Fotografovala Elena Kukučková, dne 1. 10. 2008 (Etiopie, národní park Mago).