Syn.: Adenostyles calcarea Brügger, Adenostyles crassifolia A. Kern., Adenostyles glabra (Mill.) DC., Adenostyles polyantha A. Kern. ex Borbás, Adenostyles stenotricha A. Kern. ex Borbás, Adenostyles viridis Cass., Adenostylium hybridum Rchb., Cacalia alpina L., Cacalia cordiformis Lam., Cacalia glabra Mill., Cacalia glabra Vill., Cacalia hybrida Steud., Cacalia reniformis Lam., Calcalia alpina (L.) Krock., Epatitis obliqua Raf., Eupatorium viride E. H. L. Krause
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Adenostyles alpina
Rozšíření: Alpský druh, znám z celého horského oblouku od Francie přes Itálii, Švýcarsko, Německo až do Slovinska a Rakouska.
Ekologie: Roste na sutích, na štěrkovitých potočních náplavech, často ve světlých, zejména borových lesích, výhradně na vápnitých podkladech.
Adenostyles alpina
Popis: Statná vytrvalá bylina vysoká 30–60(–80) cm. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, v obrysu okrouhlé až ledvinité, se srdčitou bází, na okraji pravidelně zubaté; lodyžní listy jsou řapíkaté, jejich řapíky postrádají rozšířená ouška; všechny listy jsou shora lysé, na spodní straně nejčastěji jen na žebrech brvité, jinak také lysé, mnohem řidčeji na celé spodní ploše pavučinatě plstnaté. Květenství je bohatý chocholík drobných úborů; zákrovy tvoří 3–5 lysé listeny; v úborech jsou 2–3(–5) oboupohlavné, čtyřčetné květy s nachovou korunou. Nažky nesou na vrcholu chmýr složený z jednoduchých paprsků.
Adenostyles alpinaAdenostyles alpina
Adenostyles alpina
Adenostyles alpina
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7. 7. 2006 a 24. 6. 2007 (Rakousko, Schütt a Großarl) a 16. 9. 2010 (Francie, národní park Mercantour: Le Pra).