Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Adesmia boronioides

Rozšíření: Areál se rozkládá v Jižní Americe. Druh roste v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Chubut, Rio Negro a Santa Cruz, v Chile jen na samém jihu kontinentální části a dále na Ohňové zemi.

Ekologie: Stanovištěm jsou stepní trávníky, často provází Chiliophyllum fuegianum. Vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.

Adesmia boronioides

Popis: Keř 0,4–2 m vysoký, přímo větvený, s nálevkovitými žlázkami. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 3–6 cm dlouhé, s 10–20 jařmy; lístky jsou přisedlé, obsrdčité, 4–6 mm dlouhé a 4–5,5 mm široké, lysé, ale zejména na okraji s nápadnými žlázkami. Květenství je 10–30květý úžlabní nebo koncový hrozen; květní stopky jsou 3–3,5 mm dlouhé; kalich je 4–4,5 mm dlouhý, řídce chlupatý, s trojúhelníkovitými, asi 1 mm dlouhými zuby; koruna je žlutá, pavéza je obsrdčitá, 6–8 mm dlouhá, křídla a člunek jsou asi 5 mm dlouhé; všech 10 tyčinek je volných; blizna je hlavatá. Plodem je struk 1,5–1,8 cm dlouhý, s 1–5 zaškrcenými místy, s černými žlázkami.

Poznámka: Rod Adesmia patří k nejpočetnějším zástupcům čeledi Fabaceae Jižní Ameriky, zasahuje na sever do Brazílie a Peru. V současnosti je akceptováno celkem 214 druhů (POWO 2019), z nich celkem čtyři zasahují až na samotný jih kontinentu a na Ohňovou zemi.

Adesmia boronioides
Adesmia boronioides
Adesmia boronioides
Adesmia boronioides

Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 1. 2019 (Chile, Parque nacional Torres del Paine).