Syn.: Adesmia morenonis Harms, Patagonium morenonis (Harms) Kuntze, Patagonium villosum (Hook. f.) Speg.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Adesmia villosa

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, roste v Argentině v provinciích Neuquén, Chubut, Río Negro a Santa Cruz, v Chile v regionech Los Lagos, Aysén a Magallanes.

Ekologie: Stanovištěm jsou stepní trávníky. Vystupuje do nadmořské výšky 2500 m.

Adesmia villosa

Popis: Poléhavé bylina nebo polokeřík 5–12 cm vysoká, větvená, kořenující, celá pokrytá dlouhými, poloodstálými hedvábitými chlupy. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, obvykle s 6 jařmy; lístky jsou přisedlé, kopinaté až obsrdčité, 5–10 mm dlouhé, chlupaté, chlupy jsou učesány směrem k vrcholu do špičky; palisty jsou objímavé, na bázi srostlé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní; květní stopky jsou 2–3 cm dlouhé; kalich je trubkovitý, zejména na bázi vlnatě chlupatý, cípy jsou delší než trubka, špičaté; koruna je žlutá, pavéza je 1,1–2 cm dlouhá, většinou delší než kalich, na vnější straně vlnatá, s tmavými žilkami, křídla jsou střechovitá, stejně dlouhá jako člunek, kratší než pavéza; všech 10 tyčinek je volných; blizna je na bázi chlupatá. Plodem je struk s několika zaškrcenými místy, dlouze chlupatý.

Poznámka: Nápadný druh, význačný dlouhým vlnatým oděním. V početném rodu Adesmia bylo jméno A. villosa použito také pro zcela odlišné rostliny z chilské pouště Atacama.

Adesmia villosa
Adesmia villosa
Adesmia villosa
Adesmia villosa
Adesmia villosa

Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado a Refugio Paso del Viento).