ADIANTUM ALEUTICUM (Rupr.) C. A. Paris – netík / adiant

Syn.: Adiantum pedatum subsp. aleuticum (Rupr.) Calder et Roy L. Taylor, Adiantum pedatum var. aleuticum Rupr.
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Adiantum aleuticum

Rozšíření: Západní část Severní Ameriky, areál druhu se táhne od jihu Aljašky přes Washington a Oregon až po jižní Kalifornii a severomexický stát Chihuahua, na východě zasahuje v izolovaných populacích až do Wyomingu a Nového Mexika, objevuje se však i na hadcích ve východní části kontinentu, především v Nové Anglii a na jihovýchodě Kanady. Dříve byl tento taxon spojován se široce pojímaným druhem Adiantum pedatum, jehož areál měl zahrnovat navíc nejen východ amerického kontinentu, ale i východní Asii (od Nepálu přes Čínu až po Japonsko). Současná taxonomická koncepce upřednostňuje užší vymezení druhů v této skupině kapradin, rozšíření druhu Adiantum pedatum omezuje jen na východní oblasti Severní Ameriky.

Ekologie: Roste ve smíšených lesích, na lesních svazích, ve stinných roklích, rovněž ve vlhkých štěrbinách skal i pobřežních útesů, objevuje se také na hadcových výchozech, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3200 m.

Adiantum aleuticum

Popis: Kapradina s plazivým oddenkem. Listy jsou vějířovité, řapíky jsou přímé nebo i skloněné, 15–110 cm dlouhé, lysé; čepel je 5–45 cm dlouhá, stejně tak široká, zpeřená, úkrojky posledního řádu jsou podlouhlé, podlouhle trojúhelníkovité až ledvinovité, jejich délka je 2,5–4krát větší než jejich šířka, na vrcholu jsou špičaté nebo tupé, na okraji jsou laločnaté, laloky jsou oddělené zářezy až 3 mm širokými, okraj laloků je ostře zubatý. Výtrusnice se objevují na okrajích úkrojků.

Adiantum aleuticum
Adiantum aleuticum
Adiantum aleuticum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Multnomah Falls).