Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Adiantum balfourii
Rozšíření: Kapradina s poměrně malým areálem, který zaujímá pouze oblast Afrického rohu (Etiopii, Džibutsko a Somálsko) a ostrov Sokotru.
Ekologie: Roste ve štěrbinách vápencových skal.
Adiantum balfourii
Popis: Drobnější, hustě trsnatá kapradina s krátkým oddenkem s červenohnědými čárkovitými plevinami. Řapík je černý nebo tmavě červenohnědý, čepel je jednoduše zpeřená, v obrysu podlouhlá, 8–35 cm dlouhá a 2–3,5 cm široká; lístky jsou téměř vstřícné, ledvinité až téměř okrouhlé, 1–2 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, lysé, vroubkované až téměř celokrajné; kupky výtrusnic tvoří téměř nepřerušený okraj lístků.
Záměny: Adiantum balfourii patří spolu s Adiantum incisum a Adiantum philippense k druhům s jednoduše zpeřenými listy. Prvně jmenovaný druh má však listy měkce chlupaté, zatímco od druhého se liší téměř vstřícnými, ledvinitými až téměř okrouhlými lístky (Adiantum philippense je má střídavé a asymetricky kosníkovité).
Adiantum balfourii
Adiantum balfourii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, výstup na planinu Momi) a ve dnech 23. a 24. 2. 2010 (Sokotra, svahy pohoří Haghier).