Syn.: Aechmea barleei Baker, Aechmea isabellina Baker, Aechmea laxiflora Benth., Aechmea macracantha Brongn. ex André, Aechmea regularis Baker, Aechmea schiedeana Schltdl., Bromelia bracteata Sw., Hohenbergia bracteata (Sw.) Baker, Hohenbergia bracteata Beer, Hohenbergia laxiflora (Benth.) Baker, Hoplophytum bracteatum (Sw.) K. Koch, Tillandsia spinosa Sessé et Moc.
Česká jména: échmea (Mareček 1994)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Aechmea bracteata
Rozšíření: Areál se táhne od středního Mexika přes celou Střední Ameriku až po severní Kolumbii a Venezuelu.
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech, kde vytváří husté porosty na skalách nebo ve větvích stromů, a to v tropických lesích a křovinách i na sušších stanovištích. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 800 m.
Popis: Sukulentní bezlodyžná bylina, listy jsou nahloučeny v růžici lahvovitého tvaru až 130 cm vysoké. Listy jsou mečovité, až 100 cm dlouhé a 25 cm široké, světle zelené, stříbřitě šupinaté, na okraji výrazně trnité. Květenství vyrůstá na dlouhém stonku, je latovité, až 170 cm dlouhé, přímé nebo skloněné, každá větev květenství představuje klas s 9–15 květy, listeny jsou kopinaté, červené. Kališní lístky jsou 3–4 mm dlouhé, zelené, na konci hrotité, korunní lístky jsou až 10 mm dlouhé, světle žluté, na vrcholu zaokrouhlené s nasazeným hrotem až 2 mm dlouhým. Plodem je tmavě modrá až černá bobule (jedlá).
Poznámka: Jedna z největších bromélií, v lesích dobře viditelná. Je vhodná pouze pro velké skleníky.
Aechmea bracteata
Aechmea bracteataAechmea bracteata
Aechmea bracteata
Aechmea bracteata
Fotografováno v říjnu 2008 (Mexiko, jižně od Puerto Vallarta).