AECHMEA GAMOSEPALA Wittm.

Syn.: Ortgiesia gamosepala (Wittm.) L. B. Sm. et W. J. Kress
Česká jména: échmea (Mareček 1994)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité

Aechmea gamosepala

Rozšíření: Endemit nevelkého území na jihu Brazílie ve státech Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul. V přírodě byla zjištěna i vzácná var. nivea, lišící se bílými korunami. Vzácně může zplaňovat.

Ekologie: Roste podél mořského pobřeží terestricky na dunách a písčitých svazích nebo v podrostu řídkých lesů někdy i ve skalních štěrbinách, případně i jako epifyt. Vystupuje do nadmořské výšky 250 m.

Popis: Vytrvalá bylina, na plazivém oddenku tvoří přízemní nálevkovité růžice listů, z nichž vyrůstají kvetoucí stvoly vysoké 40–75 cm. Listů v růžici bývá 15–20, jsou krátce pochvaté, pásovité, 25–55 cm dlouhé a 3–5 cm široké, zejména na rubu s malými přitisklými šupinkami, celokrajné, jen pod vrcholem někdy s několika drobnými ostny, na vrcholu zaokrouhlené a hrotité. Stvol je přímý, silný, v mládí bělavě vločkatý; listeny jsou blanité, přímé, kopinaté, špičaté, opadavé; klas květů je válcovitý, 9–26 cm dlouhý; květy jsou přisedlé, 1,5–2 cm dlouhé, vodorovně nebo přímo odstálé; kališní lístky jsou 3, nestejné, stejně jako vřeteno květenství růžové, do poloviny srostlé, na vrcholu zaokrouhlené a s 2,5–4 mm dlouhým trnem; korunní lístky jsou 3, přímé, kopisťovité, asi 9 mm dlouhé, nachové nebo modré, na vrcholu tupé; tyčinek je 6, kratších než koruna; semeník je spodní. Plody jsou bobule.

Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina. Bylo vyšlechtěno více kultivarů lišících se vzrůstem i barvou květů.

Aechmea gamosepalaAechmea gamosepala
Aechmea gamosepala

Fotografovala Alena Vydrová, dne 21. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Ohaj).