Syn.: Aegilops tauschii auct. non Coss., Cylindropyrum cylindricum (Host) A. Löve, Triticum caudatum (L.) Godr. et Gren. subsp. cylindricum (Host) Asch. et Graeb, Triticum cylindricum (Host) Ces., Pass. et Gibelli
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Aegilops cylindrica
Rozšíření: Jihovýchodní Evropa a jižní oblasti střední Evropy (až po jižní Slovensko), Blízký východ, Malá a Střední Asie. Druhotně byl zaznamenán i v jihozápadní Evropě, v Polsku, také v Severní Americe. U nás byl nalezen v Praze (Braník, „most Inteligence“), Polabí (Záboří nad Labem), na jižní Moravě (Brno) a na Ostravsku (Vítkovice), avšak pouze přechodně.
Ekologie: Roste na suchých pastvinách, na okraji vinic i cest, na náspech, často na ruderalizovaných stanovištích, na půdách hlinitopísčitých, suchých, v pásmu nížin. Kvete od května do července.
Popis: Jednoletá nebo ozimá svazčitě trsnatá tráva, 15–50 cm vysoká, stébla vystoupavá až přímá, kolénkatá, lysá, listy ploché, 2–3 mm široké, roztroušeně chlupaté, pochvy sahají až do poloviny internodia, jazýček krátký. Lichoklas je 6–11 cm dlouhý, více než 10krát delší než široký, válcovitý, klásky válcovité, přitisklé ve výkrojcích vřetene lichoklasu, zdéli článků lichoklasu, 3–4květé, plevy čárkovité, žilnaté, pluchy osinaté, mázdřité, 3zubé. Plodem je obilka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je zařazen mezi zranitelné druhy (VU), je zde také chráněn zákonem.
Aegilops cylindricaAegilops cylindrica
Aegilops cylindricaAegilops cylindrica
Aegilops cylindrica
Fotografováno dne 31. 5. 2008 (Slovensko, Burda).