AEONIUM CILIATUM (Willd.) Webb et Berthel.

Syn.: Sempervivum ciliatum Willd.
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité

Aeonium ciliatum

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na severovýchodě Tenerife, na severních svazích v oblasti Sierra de Anaga.

Ekologie: Roste na skalách a útesech ve vavřínových lesích. Kvete od června do července.

Aeonium ciliatum

Popis: Chudě větvený polokeř, 35−70 cm vysoký, s hnědým a šupinatým stonkem, z jehož dolní části vyrůstá 3−7 větví. Vrcholová listová růžice dosahuje průměru 15−20 cm, růžice na postranních větvích jsou podstatně menší, o průměru 7−10 cm. Listy jsou kopisťovité, 6−11 cm dlouhé a 2,5−3,5 cm široké, lysé, zelené, často po okraji červeně lemované a brvité, na vrcholu hrotité. Květenství je řídké, kopulovité, 18−20 cm dlouhé a 15−16 cm široké, lysé, květy jsou 8−9četné, kalich je lysý, korunní lístky kopinaté, 9−10 mm dlouhé, zašpičatělé, zelenobílé, lysé, nitky tyčinek jsou bílé, lysé. Plody jsou měchýřky.

Záměny: Poněkud podobné a ve stejné oblasti rostoucí Aeonium urbicum má kmínky zpravidla nevětvené a hladké, nešupinaté, listy často jemně chlupaté.
Teprve v roce 2019 byl popsán ze zcela nejvýchodnější oblasti poloostrova Anaga (Barranco de Chamorga) nový a dosti podobný druh Aeonium liuiAeonium ciliatum roste jen o málo západněji. Jeho větve by měly být šedavé, s 8−16 v horní části stonku vyrůstajícími větvemi, listy šedozelenými s červenými okraji, lysými. Jeho květy by měly být žlutobílé.

Aeonium ciliatum
Aeonium ciliatum
Aeonium ciliatum

Fotografováno dne 1. 5. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga, západně od obce Chamorga).