Syn.: Sempervivum palmense Christ, Sempervivum christii Praeger, Aeonium canariense Webb et Berthel. var. palmense (Webb ex Christ) H. Y. Liu
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Aeonium palmense
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově La Palma. Jedná se o taxon značně podobný druhu Aeonium canariense, podle nové revize rodu Aeonium je hodnocen jen jako varieta tohoto druhu. Podobné rostliny (ale s delším květenstvím) rostou i na ostrově El Hierro, zde bývají některými autory klasifikovány jako Aeonium longithyrsum Svent.
Ekologie: Roste na suchých skalách, útesech i starých zdech, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky 900 m. Kvete od března do května (června).
Popis: Vytrvalý sukulent s přízemní růžicí listů, které jsou obvejčitě kopinaté, dužnaté, žláznatě chlupaté, na okraji někdy zvlněné, až 15 cm dlouhé a 8 cm široké, zelené až načervenalé. Květenství je 45–60 cm dlouhé a nanejvýše 30 cm široké, květy jsou 7–10četné, maximálně 2 cm v průměru, korunní lístky bledě žluté. Plody jsou měchýřky.
Poznámka: Na společných lokalitách s Aeonium valverdense vytváří křížence Aeonium ×edgari P. V. Heath, kříží se i s Aeonium nobileAeonium ×timense Bañares et Macarrón.
Aeonium palmenseAeonium palmense
Aeonium palmense
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).