Syn.: Aeonium arboreum var. rubrolineatum (Svent.) H. Y. Liu
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Aeonium rubrolineatum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na ostrově La Gomera. Podle nové revize rodu Aeonium (H. Y. Liu, 1989) je tento druh chápán jen jako varieta druhu Aeonium arboreum, a to společně s dosud samostatnými druhy Aeonium holochrysum, A. manriqueorum a A. vestitum.
Ekologie: Roste na rozlohou nevelkém území v centrální a západní části ostrova, na skalnatých svazích, na světlinách v lesích a v lesních lemech, v pásmu od 800 do 1200 m n. m. Kvete od června do srpna.
Popis: Sukulentní keř, 100–150 cm vysoký, větve jsou dosti tlusté, listy nahloučené v rozetách na jejich koncích, v létě jsou větve nezřídka téměř bezlisté a rozety jsou velmi malé, listy kopinaté až kopisťovité, celokrajné, na okraji brvité, zelené až žlutozelené s červenými žilkami, především s nápadnou červenou střední žilkou. Květy obvykle 10četné, korunní lístky jsou bledožluté, červeně žíhané. Plody jsou měchýřky.
Poznámka: Na společných lokalitách s Aeonium spathulatum vytváří křížence Aeonium ×sanchezii Bañares.
Aeonium rubrolineatumAeonium rubrolineatum
Aeonium rubrolineatumAeonium rubrolineatum
Aeonium rubrolineatum
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).