Syn.: Sempervivum urbicum C. Sm. ex Hornem.
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Aeonium urbicum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově Tenerife. Jsou zde rozlišovány dvě variety: nominátní (na našich snímcích) je zcela lysá, její květy jsou zelenobílé, roste na severovýchodě a severozápadě ostrova, v jižněji položených částech ostrova a na jeho západě se objevuje A. u. var. meridionale s květy světle růžovými a listy jemně chlupatými.
Ekologie: Roste na suchých stráních, skalách, v sukulentovém buši, stejně tak na starých zdech a střechách domů, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od dubna do července.
Aeonium urbicum
Popis: Nevětvený, monokarpický keř, 50–100(–150) cm vysoký. Listy vyrůstají v růžici na vrcholu stonku, který je 1,5–3(–6) cm silný, jsou obkopinaté, dužnaté, lysé nebo jemně chlupaté (u var. meridionale), květenství je kopulovité, lysé, 15–75 cm dlouhé, květy jsou 8–10četné, bílé až narůžovělé (u var. meridionale). Plody jsou měchýřky.
Záměny: Velmi podobným druhem ze západní části ostrova Tenerife je Aeonium pseudourbicum, jehož květenství je zřetelně chlupaté.
Poznámka: Na společných lokalitách s Aeonium haworthii vytváří křížence Aeonium ×mixtum P. V. Heath.
Aeonium urbicum
Aeonium urbicum
Aeonium urbicum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga).