Syn.: Calothyrsus californica Spach, Hippocastanum californicum (Spach) Greene, Pavia californica Hartw., Pawia californica Kuntze
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Aesculus californica
Rozšíření: Vyskytuje se pouze ve Spojených státech v Kalifornii; těžiště leží ve střední části, a to jak v horách při pobřeží, tak na úpatí pohoří Sierra Nevada.
Ekologie: Provází různé typy lesní vegetace, a to jak na vlhčích místech na dně zastíněných údolí, tak suché svahy. Často provází duby Quercus agrifolia a Quercus garryana, borovici Pinus ponderosa i vavřínovitou dřevinu Umbellularia californica. Vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Aesculus californica
Popis: Opadavý větší keř nebo nízký stromek, dorůstá výšky 3–6(–12) m; borka je šedohnědá, hladká a podélně rýhovaná. Listy jsou vstřícné, 5–7četné; řapík je 10–15 mm dlouhý; lístky jsou kopinaté až podlouhlé, (6–)7,5–12,5(–17) cm dlouhé, na okraji jemně pilovité. Květenství je lata vijanů 10–15(–20) cm dlouhá; kalich je trubkovitý, nepravidelně 5cípý; korunní lístky jsou nehetnaté, 1,2–1,4 cm dlouhé, bílé nebo světle růžové; tyčinek je 6–8, poněkud nestejných, vyniklých; svrchní semeník srůstá z 3 plodolistů. Plodem je dužnatá tobolka 5–7 cm dlouhá, semeno je jediné, 2–5(–7) cm v průměru.
Využití: Rostliny obsahují jedovatý glykosid aesculin, který způsobuje hemolýzu. Původní obyvatelé jej využívali při lovu ryb. Jedovatá jsou i semena, ale po uvaření a speciální přípravě byla konzumována pro vysoký obsah škrobu. Dnes se ovšem oceňuje i okrasný efekt a druh se používá i v protierozních výsadbách.
Poznámka: Jediný zástupce rodu Aesculus v pacifické části Severní Ameriky. Semena patří k největším mezi rostlinami temperátní zóny.
Aesculus californica
Aesculus californica
Aesculus californica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).