Syn.: Aethionema cordifolium Boiss., Aethionema pallidiflorum Hausskn. et Bornm., Aethionema pulchellum Boiss. et A. Huet
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Aethionema grandiflorum
Rozšíření: Areál se táhne od středního Turecka do Gruzie, Arménie a Ázerbajdžánu, zasahuje dále do Iráku a Íránu; nejdále na západ se exklávně vyskytuje ještě u města Gaziantep. Druh byl popsán z nejvyššího íránského pohoří Elborz.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché travnaté a křovinaté svahy v nadmořské výšce 1000–3000 m.
Aethionema grandiflorum
Popis: Vytrvalá bylina tvořící kompaktní porosty vysoké 15–30 cm; lodyhy jsou jednoduché nebo chudě větvené. Listy jsou střídavé, podlouhlé až čárkovité, přisedlé, na lodyze pravidelně rozmístěné. Květenství je na počátku zkrácený, později se prodlužující hrozen; květní stopky jsou 3–4 mm dlouhé, vzpřímené, za plodu se prodlužují; kalich je zelený; korunní lístky jsou 5–11 mm dlouhé, růžové, s 3 žilkami; tyčinek je 6, nitky nejsou srostlé; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty, každý s jediným vajíčkem. Plody jsou vejčité až okrouhlé, 8–10 mm dlouhé zploštělé šešulky, na hranách s 2–3 mm širokými, zpravidla celokrajnými křídly, ve výkroji na vrcholu je téměř přisedlá čnělka.
Poznámka: V areálu se vyskytují dva poněkud odlišné typy, lišící se tvarem a velikostí květů; k druhému se vztahuje jméno A. pulchellum. Někteří autoři však poukazují na skutečnost, že mezi nimi existují četné přechody a mimo dobu květu je nelze nijak rozlišit – proto je vhodnější tuto proměnlivost taxonomicky nehodnotit.
Aethionema grandiflorum
Aethionema grandiflorum
Aethionema grandiflorum
Fotografovali Eva a Karel Rencovi, dne 11. 6. 2013 (severovýchodní Turecko, v oblasti Erzincanu).