Syn.: Afzelia cuanzensis sensu auct.
Česká jména: mískastec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Afzelia quanzensis
Rozšíření: Roste především podél východního pobřeží Afriky od jižního Somálska přes Keňu, Tanzánii, Mozambik a Svazijsko až po Jihoafrickou republiku. Ve vnitrozemí zasahuje do Malawi, Zambie, Zimbabwe, na západě ještě v jižním Zairu, Angole a Namibii.
Ekologie: V poloopadavých lesích v klimatu se střídajícími se suchými a vlhkými periodami, provází zejména lehké, písčité půdy. Místy tvoří dominantu lesních porostů.
Afzelia quanzensis
Popis: Velmi statný opadavý strom dorůstající výšky 20 m, s velkou rozložitou korunou. Borka je šedá až hnědá, hladká, síťovaná. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s (3–)4–6(–7) jařmy, řapík je 2,5–6 cm dlouhý, vřeteno listu je 4,5–18 cm dlouhé; lístky jsou víceméně vstřícné, na krátkých stopečkách, vejčité až kopinaté, 2–9,5 cm dlouhé a 1,7–4,5 cm široké, na bázi často poněkud šikmé, na okraji zvlněné, na vrcholu tupé, někdy lehce vykrojené. Květy vyrůstají v hroznech, někdy jen jednotlivě; kališní lístky jsou volné, 2 vnější jsou eliptické, 0,9–1,7 cm dlouhé, 2 vnitřní jsou vejčité až kopisťovité, 1,7–2,5 cm dlouhé; korunní lístek je pouze jediný, nehetnatý, 2,5–4,5 cm dlouhý, s náhle rozšířenou čepelí 2,2–3,1 cm širokou, vně je zelený, uvnitř červený; fertilních tyčinek je obvykle 7, mají zelené nitky; čnělka je výrazně prohnutá. Lusk je podlouhlý, 7–18(–29) cm dlouhý a 4,5–6,5(–9) cm široký, poněkud zkosený, stlačený, pukavý, chlopně jsou dřevnaté; semena jsou červeno-černá.
Využití: Dřevo tohoto stromu je velmi ceněné, je tvrdé, a přitom lehké, velmi vhodné pro výrobu nábytku i jako stavební materiál, vyráběly se z něj např. i železniční pražce. Je odolné vůči termitům. Občas bývá označováno jako mahagon (African pod mahogany).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest švédského botanika Adama Afzelia.
Afzelia quanzensis
Afzelia quanzensis
Afzelia quanzensis
Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 3. 2004 (Keňa, národní park Shimba Hills, poblíž Shimba Hills Lodge).