Česká jména: kalokvět (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Agapanthus praecox

Rozšíření: Endemický druh východního pobřeží Jihoafrické republiky. Pěstuje se jako okrasná rostlina téměř ve všech subtropických a tropických oblastech světa, mnohde zplaňuje (např. americká Kalifornie) a občas se i invazivně šíří (např. Makaronésie, především Azorské ostrovy a Madeira). V jižní Africe se rozlišují tři poddruhy: A. p. subsp. praecox, subsp. orientalis a subsp. minimus.

Ekologie: V jižní Africe roste na skalách a kamenitých svazích, nezřídka na okraji buše. V oblastech druhotného rozšíření se objevuje jako zplanělý ze zahrad a parků poblíž lidských sídel, kolem cest, v příkopech, na okraji lesů, na rumištích a skládkách. Ve své domovině vykvétá od listopadu do března, na severní polokouli koncem jara a začátkem léta.

Popis: Vytrvalá bylina, 50–100 cm vysoká, listy řemenovité, rýhované, stvoly přímé, zakončené okolíkem květů. Květy na 40–120 mm dlouhých stopkách, koruny široce nálevkovité, bílé nebo modré, 30–70 mm dlouhé, tyčinky jsou většinou stejně dlouhé jako okvětní lístky. Velmi variabilní druh.

Záměny: Druh je velmi často i v literatuře zaměňován s druhem Agapanthus africanus. Ten se však vyskytuje pouze v jihoafrickém Kapsku, rostliny jsou nižší, květy temně modré, jeho tyčinky jsou obvykle kratší než petaly. V kultuře se tento druh objevuje jen velmi zřídka.

Využití: Jedná se o celosvětově pěstovanou rostlinu, v našich klimatických podmínkách ji lze pěstovat jen v nádobách, které lze na zimu uschovat do bezmrazých prostor. Zuluové a další jihoafrické národy používají kořeny kalokvětu ve své tradiční medicíně – proti kašli a nachlazení, ale i na choroby srdce a při léčbě žen v době těhotenství. Listy používají jako obinadla a obvazy, ale i jako zábaly na unavená chodidla. Zároveň se rostlina používá i v magii.

Poznámka: Všech šest druhů rodu Agapanthus se vyskytuje v Jihoafrické republice, Lesothu, Svazijsku a Mozambiku.
Agapanthus praecoxAgapanthus praecox
Agapanthus praecox

Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais a Funchal).