Syn.: Agastache anethiodora (Nutt.) Britton, Hyssopus anethiodorus Nutt., Hyssopus foeniculum (Pursh) Spreng., Lophanthus anisatus Benth., Lophanthus foeniculum (Pursh) E. Mey., Stachys foeniculum Pursh, Vleckia foeniculum (Pursh) MacMill.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Agastache foeniculum

Agastache foeniculum

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v západní části kontinentu, v Kanadě od Britské Kolumbie po Manitobu, na jihu od amerického státu Montana po Wisconsin, nejjižněji zasahuje až do Colorada. Na východě kontinentu je jeho výskyt druhotný.
Ekologie: Roste v prérii, lesních lemech a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 60–80(–100) cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená, hranatá, lysá nebo jen v květenství chlupatá, listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité, spodní až 6 cm dlouhé a 4 cm široké, horní menší, na okraji pilovité, na vrcholu špičaté, na líci zelené, na rubu šedozelené. Květy v terminálním přeslenitém květenství, kalich je načervenalý, kališní cípy jsou kopinaté, koruny jsou 8–10 mm dlouhé, 2pyské, modré až světle fialové. Plodem je tvrdka.
Využití: Původními Američany byla rostlina využívána v tradiční medicíně, připravoval se z ní čaj, ale sloužila také jako koření, byla také součástí vonných směsí. Je to zároveň dobrá medonosná rostlina.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě Iowa ohrožený druh.
Agastache foeniculum
Agastache foeniculum
Fotografováno v červenci 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Weaselhead Natural Environment Park).