Syn.: Adenandra cordata Link, Adenandra serratifolia Link, Agathosma latifolia Loudon, Barosma crenata (L.) Sweet, Barosma crenulata (L.) Hook., Barosma odorata Willd., Barosma serratifolia (Curtis) Willd., Bucco crenata Schult., Diosma crenata L., Diosma crenulata L., Diosma latifolia Andrews, Diosma odorata (J. C. Wendl.) DC., Parapetalifera crenulata Farw., Parapetalifera odorata J. C. Wendl., Parapetalifera serrata J. C. Wendl.
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Agathosma crenulata
Rozšíření: Přirozeně se vyskytuje v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, mezi městečky Tulbagh a Swellendamm. Do rodu se řadí asi 140 druhů, které jen o málo přesahují hranice květenné říše Capensis.
Ekologie: Roste v křovinách formace fynbos, zejména podél potoků, lokality se nacházejí v nadmořských výškách 200–1700 m. Květy sladce voní a přinášejí mnoho nektaru.
Popis: Stálezelený, intenzivně aromatický, polokulovitý keř vysoký 1–3 m. Listy jsou vstřícné, vejčité, 1,5–3,5 cm dlouhé a 0,7–1,8 cm široké, na okraji jemně vroubkované, na spodní straně se zřetelnými olejovými nádržkami. Květy vyrůstají po 1–3 na krátkých bezlistých postranních větvičkách, jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je na bázi kratičce srostlý; korunní lístky jsou volné, nehetnaté, bílé nebo světle růžové; tyčinek je 5, kromě nich je v květu dalších 5 staminodií; semeník je svrchní, nedokonale srůstá z 5 plodolistů. Plodem je hranatá pětidílná tobolka, v každém pouzdře se tvoří jediné semeno.
Využití: Původní jihoafrické kmeny (Sanové a Khoisánci) listy této rostliny sušili, prášek míchali s ovčím lojem a používali jako mast. Užívá se také vnitřně jako odvar při bolestech zubů a žaludku, rovněž při zánětech močových cest. Větvičky se také nakládají k ochucení octa nebo pálenky.
Agathosma crenulata
Agathosma crenulata
Agathosma crenulata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, Fernkloof, zřejmě vysazeno).