AGAVE ANGUSTIFOLIA Haw. – agáve

Syn.: Agave breedlovei Gentry, Agave costaricana Gentry, Agave donnell-smithii Trel., Agave endlichiana Trel., Agave ixtli Karw. ex Salm-Dyck, Agave letonae F. W. Taylor ex Trel., Agave panamana Trel.
Česká jména: agave (Presl 1846), agáve (Mareček 1994)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Agave angustifolia

Rozšíření: Původně středoamerický druh, jeho areál se táhne od severomexických států Tamaulipas a Sonora až po Panamu. Byl však zavlečen i do dalších částí světa, objevuje se například v severovýchodní Austrálii nebo na jihu Madagaskaru. Druh je značně variabilní, v kultuře se objevuje řada forem či kultivarů.

Ekologie: Roste v aridních oblastech, v savaně, trnitých křovinách a opadavých lesích, na pobřežních písčinách a dunách, na skalnatých březích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. V oblastech se sekundárním rozšířením se objevuje v okolí lidských sídel, v pobřežní vegetaci, kolem cest i na náspech železničních tratí.

Agave angustifolia

Popis: Monokarpická sukulentní rostlina s krátkou lodyhou, jen 20–60 cm dlouhou. Listy jsou úzce kopinaté, (30–)60–130 cm dlouhé a (2–)3,5–5,5(–10) cm široké, tuhé, přímé, zelené až žlutozelené, na okraji trnité, na vrcholu špičaté; trny jsou (1–)1,5–3,5 cm dlouhé, šídlovité, zploštělé, hnědé. Květenství je latnaté, 3–5(–7) m dlouhé, s 10–20 horizontálně odstálými větvemi; listeny jsou trojúhelníkovité; květy jsou (4–)5–6,5 cm dlouhé, žluté nebo nazelenalé, okvětní lístky jsou (13–)18–24 mm dlouhé, čárkovité; nitky tyčinek jsou 35–55 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá dřevnatějící tobolka, 3–4 cm dlouhá a 2–2,5 cm široká, v květenství se kromě tobolek vyvíjejí i mladé rostlinky, které po odpadnutí zakoření.

Záměny: Podobný druh Agave decipiens má lodyhu o něco málo delší, listy jsou 70–100 cm dlouhé, trnité, avšak většinou nevytváří tobolky, na větvích květenství se objevují jen mladé rostliny. Další druh Agave cantala má lodyhu opět trochu kratší, listy jsou ale 100–200 cm dlouhé, rovněž trnité, leč jsou tenčí, ohnuté a v květenství se netvoří tobolky. Nakonec ještě druh Agave sisalana) má lodyhu také krátkou, listy jsou sice též tuhé, avšak zcela bez trnů, navíc ani tento druh netvoří tobolky.

Využití: Staří Mayové údajně z vláken právě tohoto druhu vyráběli lana a tkali látky.

Agave angustifolia
Agave angustifoliaAgave angustifolia
Agave angustifolia
Agave angustifolia
Agave angustifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Anakao).