Syn.: Eupatorium aromaticum L., Eupatorium latidens Small, Kyrstenia aromatica (L.) Greene
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ageratina aromatica
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, na severu zasahuje až k Bostonu a na jih státu Ohio, na západě jeho areál překračuje přes řeku Mississippi jen v Louisianě. V jižní části Floridy se již nevyskytuje.
Ekologie: Roste v borových, smíšených i listnatých lesích, na stanovištích písčitých, vlhčích, na březích vodních toků a nádrží, při okrajích zemědělských ploch a podél cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 900 m. Kvete od července do října.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–80(–100) cm dlouhou, hustě chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapík je 1–8(–12) mm dlouhý, čepel je kopinatá až vejčitá, 2–7(–9) cm dlouhá a 1,5–4 cm široká, na bázi zaokrouhlená nebo uťatá, po okraji vroubkovaná, zubatá nebo i téměř celokrajná, na vrcholu tupá nebo špičatá, krátce chlupatá. Květenství je vrcholičnaté, složené z úborů, které vyrůstají na stopkách 2–9 mm dlouhých, chlupatých; zákrov je zvonkovitý, 3,5–5 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou špičaté, chlupaté; trubkovité květy jsou bílé, cípy jsou řídce chlupaté. Plodem je lysá nebo řídce chlupatá nažka.
Poznámka: Rod Ageratina je velmi početný, v současnosti je do něj započítáváno zhruba 330 druhů, které se vyskytují v Severní Americe a v andské oblasti Jižní Ameriky.
Ageratina aromatica
Ageratina aromatica
Ageratina aromatica
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).