Syn.: Eupatorium ageratifolium var. herbaceum A. Gray, Eupatorium arizonicum (A. Gray) Greene, Eupatorium betulifolium (Greene) B. L. Rob., Eupatorium herbaceum (A. Gray) Greene, Eupatorium occidentale var. arizonicum A. Gray, Kyrstenia arizonica (A. Gray) Greene, Kyrstenia betulifolia Greene, Kyrstenia herbacea (A. Gray) Greene
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ageratina herbacea
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA (Arizona, jihovýchod Kalifornie, Colorado, Nevada, New Mexico, západní Texas, Utah) a v Mexiku (Baja California, Chihuahua, Coahuila, Sonora).
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, v křovinách a světlých lesích s převahou borovice, dubu a jalovce, v nadmořské výšce 1400–2700(–2900) m. Kvete v červenci až říjnu.
Ageratina herbacea
Popis: Polokeř, dorůstá výšky (20–)30–60(–80) cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, drobně pýřité. Listy jsou vstřícné, řapíky 1–2,5 cm dlouhé, čepele trojúhelníkové až vejčitě kopinaté nebo vejčité, 2–5(–7) cm dlouhé a 1,5–3,5(–4,5) cm široké, na bázi uťaté nebo srdčité, žlutozelené nebo šedozelené, na rubu řídce štětinaté až lysé, s okraji zubatými až pilovitě zubatými. Úbory o průměru 6–8 mm jsou uspořádané v chocholičnatých latách. Stopky jsou 4–15 mm dlouhé, pýřité, zákrovy zvonkovité, zákrovní listeny čárkovité až kopinaté, špičaté, pýřité, květy mají bílou lysou trubkovitou korunu s 5 trojúhelníkovitými cípy. Plody jsou nažky, jemně štětinaté, 2–3 mm dlouhé.
Využití: Nálev z natě se používá v tradiční medicíně při léčbě bolesti hlavy a horečky.
Ageratina herbacea
Ageratina herbacea
Ageratina herbacea
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon, Bright Angel Trail).