Syn.: Troximon aurantiacum Hook.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Agoseris aurantiaca
Rozšíření: Severoamerický druh, roste převážně na pacifické straně kontinentu. Na sever zasahuje na Aljašku, vyskytuje se v kanadských provinciích Yukon, Severozápadní teritorium, Britská Kolumbie a Alberta a izolovaně i v Quebeku, ve Spojených státech dosahuje nejjižněji až do Nového Mexika, na východ po Jižní Dakotu.
Ekologie: Provází vlhké louky, rašeliniště, břehy potůčků a jezer, ale i antropogenní stanoviště na okrajích cest. Lokality leží v nadmořských výškách 200–3600 m.
Agoseris aurantiaca
Popis: Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů, vysoká 8–40 cm. Listy jsou čárkovité, kopinaté nebo obkopinaté, 7–38 cm dlouhé, celokrajné nebo s 2–4 páry laloků, lysé nebo roztroušeně pavučinatě vlnaté. Stvol nese jediný úbor, je lysý nebo pod úborem pavučinatý, nežláznatý. Úbor má válcovitý, 2,5–3 cm dlouhý zákrov; zákrovní listeny jsou 2–3řadé, čárkovité; lůžko úboru je bez plevek; květů je 15–100, koruny jsou jazykovité, 4–12 mm dlouhé a 1–3 mm široké, nejčastěji oranžové, řidčeji žluté, růžové, červené nebo bílé; prašníky jsou 2–5 mm dlouhé. Nažky jsou 8–18 mm dlouhé, nejčastěji válcovité nebo vřetenovité, rýhované, s (2–)5–10 mm dlouhým zobánkem; chmýr je dvouřadý, 9–15 mm dlouhý.
Agoseris aurantiaca
Agoseris aurantiacaAgoseris aurantiaca
Agoseris aurantiaca
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 26. a 29. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Alberta: Banff NP, Lake Moraine; Waterton Lakes NP, Rowe Creek; Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Strawberry Flats).