Syn.: Microrhynchus glaucus (Pursh) D. C. Eaton., Tragopogon glaucus (Pursh) Steud., Troximon glaucum Pursh
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Agoseris glauca
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v oblasti od jihu Aljašky a jižní části kanadských Northwest Territories přes většinu západní i střední Kanady (kromě provincií na atlantickém pobřeží) až po západní část USA, kde zasahuje až do Nového Mexika. Chybí tedy na východě kontinentu, vzácný je však i kolem pacifického pobřeží.
Ekologie Roste v prérii, na horských loukách a pastvinách, ve světlých lesích, v nadmořských výškách od 100 až do 2500(–3600) m. Kvete od června do srpna.
Agoseris glauca
Popis: Vytrvalá bylina, bezlodyžná, 10–70 cm vysoká, lysá nebo chlupatá, mléčící. Přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté až obkopinaté, 2–46 cm dlouhé, celokrajné, někdy zubaté, vzácně až laločnaté, lysé a šedozelené nebo chlupaté. Úbory vyrůstají na dlouhém stvolu jednotlivě, dosahují 2–5 cm v průměru; zákrovní listeny ve 2–3 řadách, čárkovité až úzce kopinaté, s tmavým pruhem uprostřed, vnitřní až nahnědlé; trubkovité květy chybí, jazykovitých květů je 15–150, liguly jsou 6–24 mm dlouhé, žluté. Plody jsou nažky, 5–12 mm dlouhé, s chmýrem.
Poznámka: Rod Agoseris zahrnuje asi 11 druhů, které se vyskytují v Severní a Jižní Americe.
Agoseris glauca
Agoseris glauca
Agoseris glauca
Agoseris glauca
Agoseris glauca
Fotografováno ve dnech 13. 6. a 22. 7. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park) a 18. 7. 2015 (Calgary, Nose Hill Park).