AGRIMONIA EUPATORIA L. – řepík lékařský / repík lekársky

Syn.: Agrimonia officinarum Mill., Argimonia officinalis Lam. ex Poiret in Lam., Agrimonia sessilifolia Dumort., Agrimonia humilis Wallr., Eupatorium dioscoridis Bubani, Agrimonia grandis (Andrz. ex A. et Gr.) Dobroczaeva
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Agrimonia eupatoria

Rozšíření: Eurosibiřský druh, areál sahá od Kanárských ostrovů (Tenerife) přes severní Afriku, Evropu až na západní Sibiř. Byl zavlečen i na Azorské ostrovy, do Severní Ameriky, jižní Afriky a na Nový Zéland.
V Česku se vyskytuje roztroušeně až hojně v teplejších oblastech, v chladnějších územích jen vzácně, v horách chybí.

Ekologie: Roste na suchých loukách a v lesních lemech, také na okrajích cest, sadů, vinic a náspů. Kvete od července do září.

Popis: Vytrvalá bylina, 15-150 cm vysoká, lodyha přímá, jednoduchá nebo chudě větvená, se třemi typy chlupů, listy přetrhovaně lichozpeřené, na líci zelené, na rubu šedoplstnaté, v dolní části lodyhy růžicovitě sblížené, květenstvím je asi 50květý hrozen, korunní lístky obvejčité, na vrcholu zaokrouhlené, žluté. Plodem je češule s přímo až rovnovážně odstálými háčky.

Využití: Řepík lékařský je dobře známou léčivou rostlinou, a to už od časů antického Řecka. Pomáhá léčit katary žaludku, žlučníkové potíže, používá se jako kloktadlo při bolestech v krku, přidává se i do relaxačních koupelí. Dříve se používal i jako barvířská rostlina.

Agrimonia eupatoriaAgrimonia eupatoria
Agrimonia eupatoriaAgrimonia eupatoria

Fotografováno dne 23. 7. 2006 (Česko, Morava, Brno-Kohoutovice).