Syn.: Agrocharis gracilis Hook. f., Caucalis gracilis (Hook. f.) H. Wolff, Caucalis gracilis (Engl.) H. Wolff ex R. E. Fr., Caucalis incognita C. Norman, Caucalis melanantha (Steud. ex Hochst.) Benth. et Hook. f., Caucalis melanantha (Hochst.) Hiern, Daucus melananthus Steud. ex Hochst., Daucus yemensis Deflers, Torilis gracilis Engl., Torilis melanantha (Hochst.) Vatke
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Agrocharis melanantha
Rozšíření: Vyskytuje se ve východní Africe od Eritreje po Tanzánii, Burundi a okrajové části Konga. Dále snad roste i v Kamerunu, přiléhající části Nigérie a na ostrově Bioko, na jih možná zasahuje až do Jihoafrické republiky a Lesotha a není vyloučeno, že i na Madagaskar.
Ekologie: Provází travinobylinnou vegetaci a světlé lesy, vystupuje až do afroalpinského stupně. Lokality leží v nadmořské výšce 1350–4200 m.
Agrocharis melanantha
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky až 70 cm; lodyha je větvená. Listy jsou v obrysu trojúhelníkovité, 3–4krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovitě kopinaté. Složené okolíky vyrůstají proti listům, jsou stažené, kompaktní; listenů obalu bývá 6, úzce kopinatých, listenů obalíčku 6–15; květy jsou velmi krátce stopkaté, okrajové oboupohlavné, vnitřní samčí; kališní zuby jsou drobné; koruna je tmavočervená, vejčitá, asi 1 mm dlouhá. Dvounažky jsou elipsoidní, asi 5 mm dlouhé, s nápadnými kotvičkovitými osténky.
Agrocharis melanantha
Agrocharis melanantha
Agrocharis melanantha
Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi Sankaber a Geech).