Syn.: Agrestis rupestris (All.) Bubani, Agrostis alpina Lam., nom. illeg., Agrostis montis-aurei Delarbre ex Poir., Agrostis perrieri Rouy, Agrostis pyrenaica Pourr., Agrostis schultesii Kunth, Agrostis setifolia Brot., nom. illeg., Agrostis vidalii Sennen, nom. inval., Avena rupestris J. F. Gmel., Trichodium alpinum Schrad., Trichodium inconspicuum Kunze ex Steud., nom. inval., Trichodium neglectum Schult.
Česká jména: psineček skalní (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: psinček skalný (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Burnett – lipnicovité
Agrostis rupestris
Rozšíření: Druh se vyskytuje v Alpách, Karpatech a hercynských pohořích. U nás roztroušeně ve vrcholových partiích Krkonoš a vzácně na Šumavě.
Ekologie: Roste na skalách a typicky na alpinských holích v nezapojené vegetaci lišejníkové tundry. Kvete v červenci a srpnu.
Agrostis rupestris
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá, 5–20 cm vysoká horská tráva s nadzemními vnitropochevními výběžky. Stébla jsou hladká, přímá, lysá, pochvy dolních listů šedé až černohnědé, lesklé, čepele dolních listů štětinovité. Lata je až 4 cm dlouhá, za květu rozkladitá, jinak stažená, větve laty jsou tenké, hladké. Klásky jsou 2–3 mm dlouhé, pluchy dlouze osinaté, osina vyrůstá pod polovinou pluchy.
Záměny: U nás nesmírně vzácný psineček alpský (Agrostis alpina) rostoucí pouze v Hrubém Jeseníku se liší drsnými větévkami laty.
Ohrožení a ochrana: V České republice patří k silně ohroženým druhům (C2r).
Agrostis rupestrisAgrostis rupestris
Agrostis rupestris
Fotografováno ve dnech 8. 7. 2012 a 8. 7. 2013 (Krkonoše).