Syn.: Agrostophyllum costatum J. J. Sm., Agrostophyllum hasseltii (Blume) J. J. Sm., nom. illeg., Agrostophyllum palawense Schltr., Appendicula elongata Ridl., Appendicula graminifolia Teijsm. et Binn., Appendicula hasseltii Blume, Appendiculopsis costata (J. J. Sm.) Szlach., Appendiculopsis elongata (Ridl.) Szlach., Podochilus hasseltii (Blume) Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Agrostophyllum elongatum
Rozšíření: Areál se rozkládá od kontinentální Malajsie přes mnohé indonéské ostrovy a Filipíny, zasahuje na Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, Vanuatu a do Mikronésie.
Ekologie: Epifyt, lodyhy visí z kmenů stromů, dává přednost zastíněnému prostředí mezických stanovišť nížinného tropického deštného lesa. Na Nové Guineji roste v nadmořských výškách 900–1500 m.
Agrostophyllum elongatum
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou obvykle jednoduché, velmi hustě dvouřadě olistěné, (20–)30–120 cm dlouhé a 4–6 mm v průměru. Listy jsou střídavé, jejich čepele jsou podlouhlé až kopinaté, 1–2,3 cm dlouhé a 0,4–1,1 cm široké, celokrajné, na vrcholu často vykrojené. Květenství jsou zkrácené hrozny, vyrůstají obvykle až po 12 na konci lodyhy, kromě toho občas vyrůstají 1–2 květy v úžlabí listů; květy jsou drobné, bělavé, červeně tečkované; vnější okvětní lístky jsou široce vejčité, 3–4 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou asi 3 mm dlouhé, pysk je žlábovitý, nazpět ohnutý, asi 2,7 mm dlouhý, s téměř okrouhlým nebo příčně eliptickým epichilem; sloupek je asi 2,5 mm dlouhý. Plodem je elipsoidní tobolka asi 7 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní obchodní úmluva CITES se vztahuje na tento druh stejně jako všechny ostatní orchideje.
Poznámka: Do rodu Agrostophyllum se řadí asi 90 druhů rozšířených od Madagaskaru po jihovýchodní Asii a Oceánii, těžiště diverzity má na Nové Guineji. Podobný vzhled, tedy epifyt s hustě dvouřadě olistěnou lodyhou, mají i mnohé další rody orchidejí, v jihovýchodní Asii a Oceánii jsou to např. rody Appendicula, Pseuderia a Trichoglottis.
Agrostophyllum elongatum
Agrostophyllum elongatum
Fotografováno dne 24. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrov Ngarkebesang).