AJUGA INCISA Maxim. – zběhovec / zbehovec

Syn.: Bulga incisa (Maxim.) Kuntze
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Ajuga incisa

Rozšíření: Endemit japonského ostrova Honšú, vyskytuje se v regionech Kanto a Chubu, které leží v centrální části tohoto ostrova.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, objevuje se na březích vodních toků. Kvete od května do června.

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a lodyhou přímou, 30–50 cm dlouhou, jemně chlupatou až olysalou. Listy jsou řapíkaté, vejčité až široce vejčité, 6–10 cm dlouhé a 4–6 cm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, po okraji s velmi výraznými špičatými zuby. Květenství je terminální, květy vyrůstají v lichopřeslenech; listeny jsou kopinaté, delší než kalich; kalich je 5cípý, olysalý, jeho cípy jsou kopinaté, koruna je temně modrá, korunní trubka až 20 mm dlouhá, horní pysk je krátký, 2laločný, dolní 3laločný, prostřední lalok je poměrně velký, vykrojený; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky, až 2,5 mm dlouhé.

Využití: Bývá občas vysazován i do evropských zahrad, vyžaduje stanoviště stinné a dostatečně vlhké. V kultuře jej najdeme v několika kultivarech.

Poznámka: K rodu Ajuga je v současnosti řazeno 64 druhů (POWO 2021), všechny pocházejí z východní polokoule, byly však zavlečeny i do Severní Ameriky.

Ajuga incisa
Ajuga incisa
Ajuga incisa

Fotografováno dne 26. 5. 2021 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).