Syn.: Ajuga alba (Gürke) Robyns, Ajuga bracteosa Wall. ex Benth., nom. illeg., Ajuga crenata Chiov., Ajuga densiflora Wall. ex Benth., Ajuga hyosciami Wall. ex Benth., Ajuga remota Benth.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Ajuga integrifolia
Rozšíření: Areál druhu je poněkud nejasný. Vyskytuje se v horách východní Afriky (Eritrea, Etiopie, Keňa a Tanzánie), totožné rostliny rostou zřejmě také na jihozápadě Arabského poloostrova. Někdy jsou s tímto druhem ztotožňovány i rostliny rostoucí od Afghánistánu a Pákistánu po jižní Čínu včetně Tchaj-wanu, ale jsou zřetelně odlišné; pro ně se doposud nejčastěji používalo jméno Ajuga crenata. Problém vyžaduje další studium.
Ekologie: Vyskytuje se na strmých výslunných travnatých nebo skalnatých svazích, často též na okrajích křovin. Na Arabském poloostrově provází nadmořské výšky 1800–3000 m, fotografované rostliny rostly ve výšce 3175 m.
Ajuga integrifolia
Popis: Vytrvalá bylina, v horní části lodyh a na listech hustě šedavě chlupatá; lodyhy jsou vystoupavé, kořenící v dolních nodech, dorůstají výšky 10-30 cm. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, obkopinaté až obvejčité, až 10 cm dlouhé, na okraji mělce oddáleně vroubkované. Květenství tvoří 3květé lichopřesleny v paždí listenů; kalich je téměř pravidelný, široce zvonkovitý, často v ústí poněkud zaškrcený, 5zubý; koruna je asi 1 cm dlouhá, světle fialová nebo namodralá, skládá se z trubky a 3laločného dolního pysku, horní pysk je zakrnělý, prostřední lalok dolního pysku je širší než postranní, často na konci vykrojený; tyčinky jsou 4, vyčnívají z korunní trubky. Plody jsou tvrdky asi 2 mm dlouhé, nápadně síťkované.
Využití: Rostlina je využívána v tradičním léčitelství jako prostředek proti malárii, úplavici, horečnatým stavům, krvácení, ale i proti červím parazitům. Nálev z kořene má výrazně hořkou chuť. Při bolestech zubů lze žvýkat listy.
Ajuga integrifolia
Ajuga integrifolia
Ajuga integrifolia
Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi tábořišti Sankaber a Geech).