Syn.: Abiga cistifolia St.-Lag., Ajuga humilis Porta, nom. illeg., Ajuga moschata (Mill.) Schreb., Ajuga pseudoiva Labill. et Castagne ex DC., Bugula moschata (Mill.) Bubani, Bulga iva (L.) Kuntze, Chamaepitys iva (L.) Fourr., Chamaepitys moschata Garsault, nom. inval., Chamaepitys pseudoiva (Labill. et Castagne ex DC.) Fourr., Moscharia arabica Vitman, Moscharia asperidifolia Forssk., Moscharia forsskalii J. F. Gmel., Teucrium iva L., Teucrium moschatum Mill.
Česká jména: zběhovec pížmový (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Ajuga iva
Rozšíření: Vyskytuje se v celém Středozemí od Maroka a Portugalska až po Blízký východ (Egypt, Izrael, Libanon), také v Makaronésii (Kanárské a Kapverdské ostrovy).
Ekologie: Roste na suchých výslunných stanovištích, na kamenitých a balvanitých svazích, ale i na opuštěných polích. Provází místa s nízkou, nezapojenou vegetací, např. volné plochy v macchiích.
Ajuga iva
Popis: Vytrvalá aromatická bylina vysoká 2–20 cm, lodyhy poléhavé až vystoupavé, bíle vlnatě odstále chlupaté, na bázi někdy dřevnatějí. Listy jsou vstřícné, přisedlé, podlouhlé až čárkovité, 14–35 mm dlouhé, hustě šedavě chlupaté, celokrajné nebo s 2–6 oddálenými drobnými zoubky na každé straně. Lichopřesleny tvoří 2–4 květy, listeny jsou velmi podobné listům; kalich je odstále vlnatě chlupatý, vytrvalý; koruna je 12–20 mm dlouhá, růžová až purpurová, na bázi dolního pysku bělavá s tmavšími tečkami, horní pysk je zakrnělý, nedělený; dolní pysk je trojlaločný, střední lalok je prodloužený, na konci rozšířený a vykrojený; tyčinky jsou 4, dvě dvojice různé délky; pestík je gynobazický, s prodlouženou zahnutou čnělkou. Plody jsou drobné tvrdky.
Poznámka: Dosti variabilní druh, v areálu jsou známy i žlutokvěté populace, k nimž se možná vztahuje jméno Ajuga iva subsp. pseudoiva. Takové rostliny převažují zřejmě v jihovýchodní a východní části areálu, ale jsou známy i např. ze Španělska.
Ajuga iva
Ajuga iva
Fotografovala Alena Vydrová, dne 6. 9. 2005 (Chorvatsko, ostrov Hvar: Sveta Nedjelja).