Syn.: Bugula reptans (L.) Scop., Teucrium reptans (L.) Crantz, Ajuga vulgaris subsp. reptans (L.) Rouy
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Ajuga reptans
Rozšíření: Druh je rozšířen ve velké části Evropy – od Irska, Velké Británie, Francie až po Ural a od jižní Skandinávie až po Sicílii a Řecko, dále v Zakavkazí, Arménii, Turecku a Íránu. U nás se vyskytuje na celém území hojně až roztroušeně, od nížin až téměř po horní hranici lesa. Nejvyšší lokality jsou v krkonošských a jesenických karech.
Ekologie: Roste v listnatých lesích, v údolích lesních potoků, na loukách a v křovinách. Jedná se o druh polostinných stanovišť a středně vlhkých půd. Není příliš náročný na živiny. Kvete od dubna do července.
Popis: Vytrvalá bylina s horizontálně orientovaným oddenkem a s 2–4 plazivými nadzemními výběžky. Lodyha jediná (zřídka lodyh více), nevětvená, přímá nebo vystoupavá, čtyřhranná, při bázi olysalá, výše na dvou protilehlých stěnách pýřitě chlupatá a na zbývajících dvou lysá. Listy přízemní růžice dlouze řapíkaté, čepel je úzce obvejčitá, téměř celokrajná. Lodyžních listů většinou dva páry, jsou krátce řapíkaté, s vejčitou čepelí. Lichopřeslenů bývá 4–10, jsou 6–10květé, tvoří vrcholový klas. Koruna květu až 12–17 mm dlouhá, modrá nebo modrofialová, zřídka bílá nebo špinavě růžová. Plody jsou tvrdky.
Ajuga reptansAjuga reptans
Ajuga reptans
Fotografováno ve dnech 28. 4. 2007 (NPR Voděradské bučiny) a 19. 4. 2008 (Vlčnov).