Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Ajuga taiwanensis

Rozšíření: Roste ve východní Asii, centrum areálu leží na ostrově Tchaj-wan, odkud přesahuje ostrovy Rjúkjú, na Filipíny, kde roste na ostrovech Batan, Luzon a Mindanao. Snad přesahuje i na asijský kontinent do čínské provincie Kuang-tung.

Ekologie: Provází travnatá a kamenitá místa v horách, a to i v sídlech. Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.

Ajuga taiwanensis

Popis: Vytrvalá aromatická bylina s nadzemními plazivými výběžky; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, 6–20 cm vysoké, zejména v mládí vlnatě chlupaté. Listy jsou vstřícné; přízemní listy jsou obvejčité, obkopinaté až kopisťovité, 6–15 cm dlouhé a 1–4 cm široké, oboustranně pýřité, na bázi klínovité, na okraji zvlněné, na vrcholu zaokrouhlené až tupé. Květy jsou uspořádány v lichopřeslenech, dolní jsou někdy poněkud oddálené, horní sblížené; kalich je zvonkovitý, vlnatý, asi z poloviny tak dlouhý jako koruna, zuby jsou úzce trojúhelníkovité; koruna je pyskatá, modravá nebo bělavá, 5–8 mm dlouhá, trubka je jen o něco delší než kalich, horní pysk je zakrnělý, dolní je trojlaločný; tyčinky jsou 4, dvojmocné; semeník je svrchní, s čnělkou vetknutou nad bází. Tvrdky jsou 1,8–2 mm dlouhé, černohnědé, příčně vrásčité.

Využití: V lidovém léčitelství je využíván jako prostředek ke snížení horečky a k zastavení krvácivosti.

Poznámka: Patří do velmi proměnlivého okruhu tropických zběhovců z okruhu Ajuga integrifolia. Donedávna se ztotožňoval s druhem Ajuga bracteosa, který byl ovšem popsán z Himálaje a liší se prodlouženým květenstvím se zveličenými listeny a většími květy.

Ajuga taiwanensis
Ajuga taiwanensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Ohaj).