Syn.: Mimosa lebbeck L., Mimosa lebbek Forssk., Mimosa sirissa Roxb., Mimosa speciosa Jacq., Acacia lebbeck (L.) Willd., Acacia lebbek (L.) Willd., Acacia macrophylla Bunge, Acacia speciosa (Jacq.) Willd., Albizia latifolia B. Boivin, Albizia lebbek (L.) Benth., Feuilleea lebbeck (L.) Kuntze, Inga borbonica Hassk., Inga leucoxylon Hassk., Pithecellobium splitgerberianum Miq.
Česká jména: albízie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Albizia lebbeck
Rozšíření: Druh pravděpodobně pochází z tropické jižní Asie (jižní Čína, Tchaj-wan, Indie, Barma, Andamanské ostrovy). Je naturalizovaný v mnoha jiných tropických a subtropických oblastech (např. Kapverdské ostrovy, Mexiko a jih USA, Karibik, tropická Jižní Amerika, Havajské ostrovy, Polynésie, Maskarény, Madagaskar, tropická Afrika). Je to jeden z nejrozšířenějších druhů rodu Albizia na Zemi.
Ekologie: Roste v širokém rozsahu klimatických podmínek s ročními srážkami v rozmezí od 600 do 2500 mm, přežívá i v klimatu s pouhými 400 mm. Je přizpůsoben pro širokou škálu půdních typů, od kyselých půd po alkalické, snáší i zasolené půdy. Roste v přímořských oblastech, ale i v himálajských údolích s nadmořskou výškou kolem 4000 m. Starší stromy přežijí stepní požáry a noční mrazy značné intenzity.
Albizia lebbeck
Popis: Rozložitý rychle rostoucí strom. V deštných pralesích dorůstá výšky 18–30 m s kmenem o průměru 0,5–1 m, na volných prostranstvích je nižší a větvený více do šířky. Listy jsou světle zelené, 2× sudozpeřené, 7,5 cm–15 cm dlouhé, s jedním až 4 páry listů, z nichž se každý skládá z 3–9 párů eliptických lístků. Silně vonné květy jsou světle žlutozelené, s drobnými okvětními lístky a četnými nápadnými tyčinkami 2,5–3,8 cm dlouhými, bílo-zelenavě zbarvenými. Plodem je lusk 15–30 cm dlouhý, červenohnědý, přetrvává několik měsíců.
Albizia lebbeckAlbizia lebbeck
Albizia lebbeck
Využití: Druh je všestranně využitelný. Oblíbený strom do alejí, vysazovaný v ulicích měst (Střední východ, severní Afrika). Řídce vysazený na pastvinách nebo plantážích prospívá stínem (overstory), zamezuje přílišnému vysychání půdy. Pěstuje se k produkci velmi kvalitního hustého dřeva vhodného pro stavby, výrobu nábytku a dýh (Indie). Dřevo je dobrým palivem. Listy a mladé větvičky jsou použitelné jako kvalitní píce pro hospodářská zvířata, zvláště v době sucha v semiaridních oblastech. Je to dobrá medonosná rostlina. Odvary z listů se využívají v tradiční medicíně k léčbě bronchitidy, nemocí očí, zažívacích problémů, chřipky, zánětu dásní, malomocenství, na mužskou impotenci a parazitární infekce. Patří mezi psychoaktivní drogy.
Albizia lebbeck
Fotografovaly Věra Svobodová a Ljuba Procházková, ve dnech 16. a 17. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).