Česká jména: albízie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Albizia mainaea
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v mnoha oblastech ostrova, vyhýbá se jen vyšším horským polohám a velmi vlhkému východnímu pobřeží. Byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga i Toliara. Na Madagaskaru roste na 30 druhů tohoto rodu, 23 z nich je endemických, 4 svým areálem Madagaskar přesahují, 3 jsou na tento ostrov zavlečené. Celosvětově se rozlišuje 120 až 140 druhů albízií, které jsou rozšířeny v tropech Starého i Nového světa.
Ekologie: Roste v tropických lesích suchých i střídavě vlhkých, v křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Strom až 15 m vysoký, kmen dosahuje v průměru až 60 cm. Větve jsou žlutě plstnaté, později olysávají. Listy jsou střídavé, s řapíkem 3–5,5 cm dlouhým, dvakrát zpeřené, s 4–14 jařmy; lístky jsou vstřícné, přisedlé, 4–23 mm dlouhé a 3–11 mm široké, po obou stranách lysé, jen na okraji žláznaté, tupé. Květenství tvoří terminální i axilární laty složené ze strboulů, okrajové květy jsou oboupohlavné, kalich je válcovitý, až 4 mm dlouhý, chlupatý, koruna je zhruba 1 cm dlouhá, nitky tyčinek srůstají do štíhlé tyčinkové trubky až 4 cm dlouhé, která dalece přesahuje korunu, horní část trubky i volné konce jsou nápadně červené, centrální květ je samčí, jeho kalich je zvonkovitý, až 4 mm dlouhý, chlupatý, koruna je 8–11 mm dlouhá, jeho tyčinková trubka nepřesahuje korunu. Plodem je chlupatý lusk, 8–15 cm dlouhý, asi 2,5 cm široký.
Záměny: Tento druh je poměrně snadno zaměnitelný s dalšími madagaskarskými albíziemi Albizia adianthifolia a A. gummifera, všechny tři jsou nápadné dlouhou tyčinkovou trubkou, která přesahuje korunu. Chlupaté lístky vždy prozrazují druh A. adianthifolia, pokud se setkáte s lístky lysými u rostliny z vysokých poloh Madagaskaru, je pravděpodobné, že se bude jednat o druh A. gummifera (oba tyto druhy se vyskytují i v širokém pásu tropické Afriky, v oblasti od Guinejského zálivu až po Mozambik).
Poznámka: Slovní základ druhového jména maina označuje v malgaštině tropický suchý les, tedy dominantní stanoviště tohoto druhu.
Albizia mainaeaAlbizia mainaea
Albizia mainaea
Albizia mainaea
Albizia mainaea
Albizia mainaea
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).