Syn.: Acacia propinqua A. Rich., Albizzia saman (Jacq.) Merr., Calliandra saman (Jacq.) Griseb., Enterolobium saman (Jacq.) Prain, Feuilleea saman (Jacq.) Kuntze, Inga cinerea Willd., Inga salutaris Kunth, Inga saman (Jacq.) Willd., Mimosa pubifera Poir., Mimosa saman Jacq., Pithecellobium cinereum Benth., Pithecellobium saman (Jacq.) Benth., Pithecolobium saman (Jacq.) Benth., Samanea saman (Jacq.) Merr., Zygia saman (Jacq.) A. Lyons, Zygia saman (Jacq.) Lyons
Česká jména: albízie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Albizia saman
Rozšíření: Dřevina s velkým areálem ve Střední a Jižní Americe, vyskytuje se od Mexika až po Peru; některé prameny udávají i původní výskyt v Brazílii. Sázená je v tropech celého světa; v permanentně vlhkých oblastech bývá stálezelená. Místy v Tichomoří má invazivní charakter.
Ekologie: Stanovištěm jsou poloopadavé monzunové lesy v prostředí výrazné periody sucha; k tomu jsou rostliny adaptovány charakteristickým tvarem koruny. V přirozeném areálu roste od hladiny moře až do nadmořských výšek 500(–1200) m.
Albizia saman
Popis: Mohutný strom vysoký 20–30 m, s hustou deštníkovitou korunou širokou až 40 m; kmen dorůstá až 1,5(–2,5) m v průměru; borka je tmavá, drsná, nepravidelně rozpraskaná; letorosty jsou silné, šedohnědé, kratičce chlupaté. Listy jsou střídavé, s řapíkem až 6 cm dlouhým, dvakrát zpeřené, až 35 cm dlouhé a 23 cm široké, s 2–6 jařmy asi 12 cm dlouhými a 5 cm širokými; lístky jsou vstřícné, kožovité, nepravidelně čtyřúhlé, 2–4 cm dlouhé a asi 1 cm široké, na líci tmavozelené, lesklé, na rubu žlutozelené, vlnaté. Květenství jsou strbouly o 12–25 květech asi 5–6 cm v průměru; květy jsou pravidelné, centrální květ je nápadně větší, přisedlý a většinou jediný, z něhož se vyvíjí plod, okrajové květy jsou krátce stopkaté; kalich je nálevkovitý, asi 6 mm dlouhý; korunní lístky jsou asi 1,2 cm dlouhé, bílé, kratší než tyčinky; tyčinek je mnoho, dole bílých a nahoře růžových; semeník je svrchní, tvořený jediným plodolistem. Plodem je hnědý dřevnatý nepukavý lusk 15–20 cm dlouhý, asi 3 cm široký a 1 cm tlustý; obsahuje asi 20 semen obalených dužninou.
Využití: Dužninu lze konzumovat; plody jsou oblíbenou potravu zejména hovězího dobytka. Dřevo je vhodné na otop i na výrobu dřeveného uhlí; jako stavební nebo nábytkářský materiál je méně vhodné, protože je křehké.
Albizia saman
Albizia saman
Albizia saman
Albizia saman
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 2. 2009 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja).