ALCEA RUGOSA Alef. – topolovka vráskatá

Syn.: Althaea rugosa (Alef.) Litv.
Česká jména: topolovka vráskatá (Kubát 2002)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Alcea rugosa

Rozšíření: Jihovýchodní Evropa a Zakavkazí – Ukrajina, Moldávie, Bělorusko, jižní Rusko, Předkavkazí. Dále Gruzie, severní a střední Arménie, zasahuje do severovýchodního Turecka. U nás se vzácně pěstuje a jen vzácně zplaňuje.

Ekologie: Černozemní oblasti, stepi, porosty keřů. Na Kavkaze na odlesněných svazích nebo v rozvolněných dubových lesích, často podél cest. Kvete od června do srpna.

Popis: Víceletá bylina, 80–200 cm vysoká, lodyha je chlupatá, přímá, bohatě větvená. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, s čepelí v obrysu okrouhlou. Lodyžní listy jsou řapíkaté, s 5–7 dlouhými prstovitými úkrojky, připomínají listy smokvoně, na čepeli i řapíku svazčité, vzácně hvězdicovité chlupy, čepel výrazně vrásčitá. Palisty jsou trojzubé, brzy opadavé. Květy vyrůstají v úžlabí listů, květní stopky jsou hustě chlupaté, jen 10 mm dlouhé. Lístků kalíšku je 5–8, jsou téměř do poloviny srostlé, vejčité, kališní lístky také téměř do poloviny srostlé, hustě chlupaté. Korunní lístky po 5, trojúhelníkovité citronově žluté, k bázi zúžené, mělce vykrojené, 50–60 mm dlouhé. Tyčinková trubka je žlutá, blizny jsou bílé. Poltivé plody do 2 cm v průměru, z 30–35 plůdků, plůdky jsou ledvinité, 4–7 mm vysoké, na hřbetu žlábkaté a chlupaté. Semena jsou ledvinovitá, téměř hladká.

Využití: Pěstovaná jako okrasná rostlina, často i v různých hybridních taxonech s druhem Alcea rosea. Existuje i plnokvětý kultivar.

Alcea rugosaAlcea rugosa
Alcea rugosa
Alcea rugosa

Fotografováno dne 4. 8. 2012 (Ukrajina, Kyjev, Národní botanická zahrada M. M. Griška).