Syn.: Alchemilla hoppeana var. alpigena (Buser) Gams, Alchemilla scintillans Buser
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Alchemilla alpigena
Rozšíření: Evropský horský druh. Roste v západních a centrálních Alpách ve Francii, Švýcarsku, Itálii a Rakousku, kde zasahuje nejdále na východ do Tyrolska, dále se vyskytuje v Juře, Pyrenejích (na francouzské i španělské straně), v pohoří Cordillera Cantabrica i Sierra Nevada, také v italských Apeninách.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, zazemněných sutích a v trávnících na mělkých kamenitých půdách v montánním až alpínském stupni, vždy na vápnitých podkladech. Lokality leží v rozsahu nadmořských výšek (700–)1400–2900 m.
Alchemilla alpigena
Popis: Polokeřík s dřevnatými bázemi stonků, tvoří trsy nebo polštářovité kolonie; kvetoucí stonky dorůstají výšky 7–25 cm. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, 7–9(–10)četné; čepel je v obrysu okrouhlá, o průměru 2–6 cm; lístky jsou úplně volné nebo srostlé jen na bázi, čárkovité až obvejčité, ploché, na líci zelené, lysé, matné nebo hedvábitě lesklé, na rubu hustě stříbřitě chlupaté, v horní polovině až pětině pilovitá a lemovaná bílými hedvábitými chlupy, na vrcholu obvykle uťatá. Květenství je početné, husté, tvořené klubíčkovitě staženými vijany; květní stopky jsou dlouhé 1,5–4 mm, u vrcholových květů až 16 mm; listeny u většiny květů chybějí; květy jsou 2,5–3,5 mm dlouhé, obvykle žlutozelené; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, tupě špičaté; koruna chybí; tyčinky jsou 4; semeník je spodní. Plodem je nažka uzavřená v češuli.
Poznámka: Patří do skupiny horských kontryhelů (Alchemilla alpina agg.), které se vyznačují téměř úplně rozdělenými listy. Nejblíže příbuzná Alchemilla hoppeana má užší lístky se zoubky jen na samém vrcholu.
Alchemilla alpigena
Alchemilla alpigena
Alchemilla alpigenaAlchemilla alpigena
Alchemilla alpigena
Alchemilla alpigena
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 8. 2017 (Švýcarsko, kanton Graubünden, Pass dal Fuorn).