Syn.: Alchemilla glomerata (Tausch) Buser, Alchemilla viridicans Rothm.
Česká jména: kontryhel alpinský (Kubát 2002)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Alchemilla alpina
Rozšíření: Jedná se arktoalpínský druh, který je rozšířen v arktické zóně (jižní Grónsko, Island, Skandinávie a severní Sibiř) a v západoevropských horách (Pyreneje, Alpy). Vyskytuje se také na Britských ostrovech. Jeho druhotný výskyt je uváděn i z francouzského zámořského společenství Saint-Pierre-et-Miquelon a z kanadské provincie Newfoundland a Labrador.
Ekologie: Osídluje vlhká stanoviště, například říční náplavy nebo vlhké a zároveň skalnaté louky. Roste také jako chasmofyt, a proto se často pěstuje jako skalnička. V Alpách roste v nadmořských výškách od 1000 až do 2800 m. Kvete v létě (červen až začátek září).
Alchemilla alpina
Popis: Jednoletá bylina dosahující výšky 5–18 cm. Lodyha a listové řapíky jsou nepatrně přitiskle oděné. Listy jsou v obrysu okrouhlé, do 5 cm dlouhé, dlanitosečné, dělené obvykle do (3–)5–7(–9) úkrojků 3–5krát delších než širokých, na apikálním konci zubatých. Na svrchní straně jsou listy lysé, vespod chlupaté. Květy jsou stopkaté, dosahují přibližně 2–4 mm v průměru, jsou 4četné, kalich je limetkově zelený. Plodem je nažka.
Záměny: Kontryhele jsou velice náročná skupina na determinaci a jen málokteré z nich jsou rozlišitelné i pro běžného floristu. V severní Evropě je jedním z nich i kontryhel alpínský, který je tam na první pohled rozeznatelný díky dlanitosečným listům s úkrojky jen vpředu poměrně nepatrně zubatými. Odlišná situace je však ve středoevropských pohořích, zejména v Alpách, ale i v Pyrenejích a v Dinaridech, kde se vyskytují i další druhy s podobnými znaky, např. Alchemilla alpigena a Alchemilla velebitica; v ČR do této skupiny patří jen zplanělá alpská Alchemilla hoppeana. Ve středoevropských a jihoevropských horách se tento druh rozezná převážně 5–7četnými listy a tvorbou krátkých vystoupavých výběžků zakončených sterilní listovou růžicí. Charakteristická je zde také vazba na nevápenné substráty.
Alchemilla alpina
Alchemilla alpina
Alchemilla alpina
Fotografováno v srpnu 2017 (Island, Seljavellir).