Syn.: Alchemilla alpestris F. W. Schmidt, Alchemilla suecica Frohner
Česká jména: kontryhel plchý (Opiz 1852), kontryhel alpský (Dostál 1950), kontryhel lysý (Kubát 2002)
Slovenská jména: alchemilka alpská (Dostál 1950), alchemilka holá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Alchemilla glabra
Rozšíření: Druh roste v severozápadní Evropě, na východ zasahuje po Ural, na jih dosahuje po Pyreneje a Balkán. Druhotně roste i v atlantické části Kanady. V ČR je nejčastější ve vyšším mezofytiku a v oreofytiku, v teplých oblastech je velmi vzácný. Na Slovensku chybí v panonské nížině, naproti tomu je běžný ve většině vyšších karpatských pohoří.
Ekologie: Provází vlhké louky, luční prameniště a rozvolněné vlhčí lesy ve vyšších nadmořských výškách, velmi hojný je zejména v karech.
Alchemilla glabra
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, na lodyhách a řapících řídce přitiskle chlupatá, zdánlivě téměř lysá. Přízemní listy jsou okrouhle ledvinité, dosti silně zvlněné, do 1/4–1/3(–1/2) laločnaté, laloky jsou polokruhovité až parabolické, na okraji s nestejnými, hrubými, kupředu namířenými zuby. Květenství je metlovité, stopky dílčích květenství jsou přímo odstálé; vijany jsou spíše volnější, vřeteno a květní stopky jsou lysé; češule jsou vřetenovitě obvejcovité, delší než široké, lysé; kalíšek je výrazně užší než kalich; kališní lístky jsou poněkud vzpřímené; koruna chybí; tyčinky jsou 4, pyl se však zpravidla nevyvíjí; semeník je spodní, tvořený jediným plodolistem. Plodem je nažka.
Záměny: Kontryhele s lysými nebo zdánlivě lysými řapíky a lodyhami jsou vázané většinou jen na vyšší horské polohy. Do nižších nadmořských výšek zasahuje prakticky jen druh Alchemilla glabra. Ostatní druhy s podobným uspořádáním odění rostou v ČR jen ve vyšších polohách Krkonoš, Jizerských a Krušných hor, na Šumavě, na Moravě jen v Hrubém Jeseníku; nanejvýš sestupují do jejich podhůří. Naproti tomu ve slovenských Karpatech patří k nejkomplikovanějším zástupcům rodu a jejich určování je velmi nesnadné.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh v Maďarsku.
Alchemilla glabra
Alchemilla glabra
Alchemilla glabra
Fotografováno dne 2. 6. 2012 (Vojenský újezd Boletice, Pernek, hora Hvězda).