Syn.: Alchemilla pastoralis Buser, Alchemilla vulgaris subsp. pastoralis Á. Löve et D. Löve
Česká jména: kontryhel horácký (Opiz 1852), kontryhel pastvinný (Kubát 2002)
Slovenská jména: alchemilka pasienková (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Alchemilla monticola
Rozšíření: Druh má dosti rozsáhlý areál, který zahrnuje skoro celou Evropu (mimo Středozemí a tundru) až po Ural, v Asii přesahuje až do střední Sibiře. Druhotně se vyskytuje i atlantické části Kanady. V ČR i na Slovensku zřejmě nejhojnějším druhem rodu, vyhýbá se pouze nejsušším a nejteplejším oblastem.
Ekologie: Roste na loukách, vůči podkladu a zásobení živinami je poměrně nenáročný; vystupuje až dosti vysoko do hor do nadmořských výšek kolem 2000 m.
Alchemilla monticola
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, na lodyhách a řapících vodorovně nebo šikmo vzhůru odstále chlupatá. Přízemní listy jsou okrouhle ledvinité, slabě zvlněné, asi do 1/3 laločnaté, laloky jsou trojúhelníkovité až poloeliptické, na každé straně s 6–9 víceméně stejnotvarými zuby. Květenství je metlovité, stopky dílčích květenství jsou šikmo odstálé; vijany jsou dosti shloučené, vřeteno a květní stopky jsou lysé; čtyřčetné květy mají asi 4–5 mm v průměru; češule jsou vřetenovitě obvejcovité, zpravidla v dolní polovině řídce chlupaté; kalíšek je užší a kratší než kalich; koruna chybí; tyčinky jsou 4, pyl se však zpravidla nevyvíjí; semeník je spodní, tvořený jediným plodolistem. Plodem je nažka.
Alchemilla monticola
Alchemilla monticola
Alchemilla monticola
Záměny: Mezi našimi kontryhely je A. monticola poměrně snadné určit. Vyznačuje se odstále chlupatými lodyhami a řapíky, lysými květními stopkami a až na výjimky řídce chlupatými bázemi češulí. Podobnou kombinaci znaků má ještě vzácná Alchemilla propinqua, která má však češule hustě chlupaté a květy poněkud větší, až 5,5 mm v průměru. Vzácně může mít chlupy na češuli také Alchemilla plicata, která má však chlupy na řapících a lodyhách vždy v ostrém úhlu odstálé a její listy mají na lalocích jen 4–6 zubů a mají delší celokrajný bazální zářez. Alchemilla monticola u nás na většině území představuje asi 3/4 všech nalézaných kontryhelů.
Ohrožení a ochrana: V Maďarsku je zákonem chráněným druhem.
Poznámka: Kontryhele jsou rostliny dosti obtížné na určování. Příčinou toho je apomiktický způsob rozmnožování: druhy jsou si navzájem velmi podobné, avšak ztráta schopnosti tvořit pyl znamená, že drobné rozdíly jsou relativně stabilní; rostliny mají uzavřenou reprodukci a nejsou schopny se křížit.
Alchemilla monticola
Alchemilla monticola
Fotografováno dne 26. 5. 2012 (Včelná).