Syn.: Allamanda violacea Gardner
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Allamanda blanchetii
Rozšíření: Druh pochází z východní části Brazílie, těžiště areálu leží v oblasti rozšíření vegetační formace caatinga. V tropech se občas pěstuje a výjimečně zplaňuje, v severovýchodní Austrálii je ale považován za invazní.
Ekologie: V přírodě roste v křovinaté savaně, v podmínkách značného kolísání srážek.
Allamanda blanchetii
Popis: Stálezelený mléčící keř, obvykle s ovíjivými liánovitými stonky, dorůstá výšky 1,5–3 m; stonky jsou pýřité. Listy obvykle tvoří 3–4četné přesleny, jsou přisedlé, eliptické, 10–20 cm dlouhé, především na žilkách jemně chlupaté, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají na koncích stonků, jsou 5četné; kališní cípy jsou čárkovité až podlouhlé, 1,5–2 cm dlouhé, špičaté; koruna je zvonkovitá, 6–9 cm dlouhá a 5–6 cm široká, růžovonachová až fialová, uvnitř tmavší, s trubkou v horní polovině rozšířenou; tyčinek je 5, nevyčnívajících; svrchní jednopouzdrý semeník srůstá z 2 plodolistů. Plody jsou téměř kulovité tobolky, obsahují velký počet zploštělých semen.
Využití: Velmi ozdobná dřevina s květy s dosti neobvyklým barevným odstínem. Je vhodná pro pěstování ve velmi teplém klimatu.
Poznámka: Do rodu se nyní řadí asi 15 druhů, všechny pocházejí z Jižní Ameriky.
Allamanda blanchetii
Allamanda blanchetii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2012 (Palau, Koror, Ngermid).