Syn.: Allamanda brasiliensis Schott ex Pohl, nom. inval., Allamanda cathartica var. schottii (Pohl) L. H. Bailey et Raffill, Allamanda magnifica B. S. Williams, Allamanda neriifolia Hook.
Česká jména: obosť (Presl 1846), alamanda (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Allamanda schottii
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Brazílie (Mata Atlântica), vyskytuje se v oblasti vymezené státem Minas Gerais na severu a Santa Catarina na jihu. Byl však zavlečen též do dalších oblastí tropické Ameriky, objevuje se tedy rovněž v dalších brazilských státech, ve Francouzské Guyaně, Venezuele i Střední Americe, také je uváděn z tropické západní Afriky, jižní Číny a Tchaj-wanu, usídlil se i na Havajských ostrovech a Fidži.
Ekologie: Roste v pobřežních tropických lesích, zplaňuje v okolí lidských sídel a zahrad.
Allamanda schottii
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 200 cm, ronící bezbarvou tekutinu, s větvemi přímými. Listy vyrůstají v přeslenech po 3–5, jsou přisedlé, eliptické až úzce obvejčité, 5–14 cm dlouhé a 2–4 cm široké, podél žilek jemně chlupaté. Květy jsou 4–6 cm dlouhé, kališní cípy jsou kopinaté, zelené, koruna je nálevkovitá, žlutá, korunní cípy jsou široce vejčité až okrouhlé, asi 2 cm dlouhé, na vrcholu tupé až zaokrouhlené. Plodem je ostnitá tobolka dosahující v průměru až 3 cm.
Využití: V tropických oblastech se pěstuje jako okrasná dřevina.
Poznámka: Tento keř pro vědu jako první popsal z Čech pocházející botanik J. B. E. Pohl, který se účastnil vědecké expedice do Brazílie.
Allamanda schottii
Allamanda schottii
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).