Syn.: Allenrolfea mexicana Lundell, Halostachys occidentalis S. Watson, Salicornia occidentalis (S. Watson) Greene
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Allenrolfea occidentalis
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na severozápadě USA (jižní Idaho, jihovýchodní Oregon, New Mexico, západní Texas, Arizona, východ Kalifornie, Nevada, Utah) a v severním Mexiku (Baja Norte, Baja Sur, Sonora). Monotypický taxon, rod zahrnuje pouze tento jeden druh.
Ekologie: Halofyt, roste na písčitých, často zasolených, výrazně alkalických půdách. Dominantní keř na vystupujících písčitých pahorcích v solných pánvích a bažinách. Kvete v červnu až srpnu.
Allenrolfea occidentalis
Popis: Bohatě větvený keř dorůstající výšky 30–150 cm. Větve jsou přímé až poléhavé, dřevité, výhony sukulentní, šedavě zelené až namodralé, složené z masitých článků (2–)3–5(–10) mm dlouhých a 1–4,5 mm širokých. Listy jsou objímavé, šupinovité, trojúhelníkovité, 2–4 mm dlouhé a 2–3 mm široké. Květenství je terminální, klasnaté, 6–25 mm dlouhé, květy spirálovitě uspořádané, listeny štítovité, masité, opadavé, květy oboupohlavné, přisedlé, kalich asi 1 mm dlouhý, se 4–5 cípy, přetrvávající, tyčinky 1–2, vyčnělé, blizny 2(–3). Plody jsou vejcovité, asi 1 mm dlouhé, semena 0,6 mm velká, červenohnědá.
Záměny: Morfologicky podobné rostliny rodu Sarcocornia je možné snadno odlišit podle jejich vstřícného větvení.
Využití: Někdy se využívá jako krmivo pro dobytek.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest anglického botanika Roberta Allena Rolfeho (1855–1921).
Allenrolfea occidentalis
Allenrolfea occidentalis
Allenrolfea occidentalis
Allenrolfea occidentalis
Fotografováno dne 24. 8. 2014 (USA, Kalifornie, NP Death Valley, Bad Water Basin).