ALLIUM CRISTOPHII Trautv. – česnek ozdobný / cesnak kovovolesklý

Syn.: Allium albopilosum C. H. Wright, Caloscordum cristophii (Trautv.) Banfi et Galasso
Česká jména: česnek ozdobný (Kubát 2002), česnek nádherný (Štěpánková 2010), česnek ozdobný (Danihelka 2012)
Slovenská jména: cesnak kovovolesklý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Allium cristophii

Rozšíření: Středoasijský druh, vyskytuje se v severním Íránu a Turkmenistánu, údaje z turecké Anatolie vyžadují ověření. Z areálu je kromě nominátního poddruhu uváděn i poddruh A. c. subsp. golestanicum. Pěstuje se v evropských zahradách a parcích, odkud může zplaňovat.

Ekologie: Roste v lemech stepní křovinaté vegetace, na kamenitých stráních s mělkou půdou. Kvete od dubna do května.

Popis: Geofyt s cibulkou dorůstající v průměru 2–5 cm. Listy vyrůstají po 2–7, jsou páskovité, 15–30(–45) cm dlouhé a 1–3(–5) cm široké, obloukovitě, někdy i srpovitě zahnuté, po okraji a na rubu chlupaté, šedozelené. Stvol je přímý, (10–)20–60 cm dlouhý, zelený až šedozeleně naběhlý, zakončený mnohokvětým polokulovitým až kulovitým lichookolíkem, který dosahuje průměru 8–20 cm; toulec je zhruba 25 mm dlouhý; okvětní lístky jsou úzce kopinaté, 10–15(–20) mm dlouhé a u báze 2–3 mm široké, stříbřitě fialové až modronachové; tyčinky jsou kratší než okvětní lístky, nitky jsou na bázi srostlé, fialové, prašníky růžovofialové, čnělka je 3–6 mm dlouhá. Plodem je tobolka, 6–8 mm dlouhá.

Využití: V Turkmenistánu se používá k odhánění myší a švábů, nekonzumuje se. V Evropě se vysazuje v zahradách jako okrasná rostlina, která je vhodná i do suchých vazeb. Obvykle je nabízena pod nekorektním jménem Allium christophii.

Allium cristophii
Allium cristophii
Allium cristophii
Allium cristophii
Allium cristophii

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).