Syn.: Allium album Spreng., nom. illeg., Allium triquetrum Sebast. et Mauri, Allium triquetrum var. pendulinum (Ten.) Regel, Allium triquetrum subsp. pendulinum (Ten.) K. Richt.
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Allium pendulinum

Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá v centrální části Středozemí ve střední a jižní Itálii od provincií Ligurie a Emilia-Romagna po Kalábrii, dále na ostrovech Korsika, Sardinie a Sicílie.

Ekologie: Provází zastíněné vlhčí lesní porosty, zejména bučiny a lesy s dominantním kaštanovníkem (Castanea sativa). Vystupuje do nadmořské výšky 800 m.

Allium pendulinum

Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina vysoká 2–25 cm; cibule je téměř kulovitá, o průměru asi 1 cm, obalená tenkými blanitými šupinami; stvoly jsou na průřezu trojhranné. Listy jsou pouze 2, přízemní, ploché, čárkovité a žlábkaté, až 25 cm dlouhé a 0,3–0,7 cm široké. Květenství tvoří lichookolík o 3–9 květech; květní stopky jsou až 4 cm dlouhé, obvykle jednostranně skloněné; okvětí je volné, hvězdovité, okvětní lístky jsou kopinaté, 5–7 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, bílé, s 3 zelenými žilkami, z nichž prostřední je delší než postranní; tyčinek je 6, asi 4,5 mm dlouhých, se žlutými prašníky; semeník je svrchní, na bázi s nektárii. Plody jsou tobolky 4–6 mm dlouhé.

Poznámka: Velmi blízce příbuzný česneku Allium triquetrum, od nějž se liší 3 zelenými žilkami na rozestálých okvětních lístcích (A. triquetrum má zelenou pouze střední žilku a okvětní lístky zvonkovité); v oblastech společného výskytu jsou navzájem ekologicky posunuty.

Allium pendulinum
Allium pendulinumAllium pendulinum

Fotografoval Ivo Konopásek, ve dnech 15. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Parco delle Madonie, Piano Zucchi) a 10. 5. 2019 (Francie, Korsika).