Syn.: Allium album F. Delaroche, nom. illeg., Allium brachystemon Redouté, Allium ciliare F. Delaroche, Allium ciliatum Cirillo, Allium clusianum Retz. ex Willd., Allium graminifolium Loisel., nom. illeg., Allium graminifolium Buch, nom. illeg., Allium hirsutum Lam., nom. illeg., Allium hirsutum Zucc., nom. illeg., Allium niveum Roth, Allium tinei C. Presl, Iulus niveum (Roth) Salisb., nom. inval., Iulus subhirsutum (L.) Salisb., nom. inval., Kalabotis clusianum (Retz. ex Willd.) Raf.
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Allium subhirsutum

Rozšíření: Roste ve Středozemí v Maroku, od Španělska až po Izrael a Jordánsko, jakož i na většině ostrovů, znám je i z Egypta. Na Kanárských ostrovech se vyskytuje v odlišném poddruhu Allium subhirsutum subsp. obtusitepalum.

Ekologie: Provází vegetaci na suchých pastvinách a úhorech, ale roste také v křovinatých macchiích.

Allium subhirsutum

Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina, dorůstá výšky 20–50 cm; cibule je vejcovitá až kulovitá, bělavá, o průměru asi 1 cm. Listy jsou chabé, ploché, 3–10 mm široké, na okraji často měkce chlupaté. Květenství je kulovitý okolík o průměru 3–7 cm, pacibulky se nevytvářejí; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé; okvětní lístky jsou volné, vejčité až kopinaté, 6–9 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 6, bílých, dosahují asi do 2/3 délky okvětních lístků; semeník je svrchní. Plody jsou téměř kulovité tobolky o průměru 3–6 mm, obsahují černá semena.

Poznámka: V některých populacích se vyskytují rostliny s úplně lysými listy, jsou nejčastěji hodnoceny na úrovni variety (var. glabrum); tato proměnlivost ale zřejmě nemá žádnou vyšší taxonomickou hodnotu. K tomuto druhu bývá také někdy na úrovni subspecie přiřazováno Allium spathaceum z hor ve východní Africe.

Allium subhirsutum
Allium subhirsutum
Allium subhirsutum

Fotografovali Vít Grulich, dne 13. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Dorgali, Cala Luna); Mário Duchoň, dne 5. 5. 2012 (Řecko, u obce Litochoro).